Dodana: 4 wrzesień 2021 16:39

Zmodyfikowana: 7 wrzesień 2021 08:48

Abp Józef Guzdek - nowym metropolitą białostockim

- Przychodzę zatem dzisiaj, by poznawać bogactwo dobra, które jest w każdym z Was; by odkryć i zrozumieć środowisko, kontekst i okoliczności Waszego życia; by dając siebie, żyć dla Was i razem z Wami – mówił abp Guzdek, podczas ingresu - czyli uroczystego wprowadzenia do archikatedry nowego metropolity w sobotę, 4 września. Na uroczystość przyjechali najważniejsi przedstawiciele kościoła w Polsce. List od Prezydenta RP przeczytał szef jego gabinetu, Paweł Szrot. Nowemu metropolicie pogratulował i życzenia złożył marszałek Artur Kosicki, a także Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku województwa.

Abp Józef Guzdek podczas odprawiania uroczystej Mszy Świętej

- Przyjmujemy cię nasz drogi księże arcybiskupie, a papieżowi Franciszkowi dziękujemy za osobę księdza arcybiskupa i ogarniamy naszą modlitwą, powierzając posługę naszej archidiecezji Bogu Ojcu Miłosierdzia, którego w tej tajemnicy, szczególnie tu w Białymstoku staramy się czcić – mówił rozpoczynając uroczystość białostocki biskup pomocniczy Henryk Ciereszko.

Odczytał też bullę nominacyjną papieża Franciszka. Następnie nowemu metropolicie przekazano pastorał jako symbol władzy pasterskiej, a przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli mu tzw. homagium (hołd).

W wygłoszonej homilii abp Guzdek, odnosząc się do nowego etapu swojej biskupiej posługi mówił o różnorodności środowiska Archidiecezji Białostockiej, w której „krzyżują się drogi wiernych różnych obrządków i wyznań chrześcijańskich, religii, kultur i narodowości”. Zaznaczył jednak, że należy to postrzegać nie jako przeszkodę, ale jako szansę na ubogacenie się i poszerzanie horyzontów.

- Od dziś staję się jednym z Was. Bliscy mojemu sercu stają się mieszkańcy Białegostoku i Archidiecezji Białostockiej: robotnicy i żyjący z uprawy roli, ludzie kultury i nauki; dzieci, młodzież, dorośli, starsi, a zwłaszcza chorzy; duchowni i osoby konsekrowane. Ta piękna, urodzajna i zadbana ziemia jest naszym miejscem na świecie, gdzie Bóg pozwala nam wszystkim rosnąć aż do czasu żniwa – mówił do wiernych nowy metropolita.

Po zakończeniu liturgii i odśpiewaniu Te Deum, apb Guzdek udzielił pasterskiego błogosławieństwa i przyjął gratulacje od uczestników uroczystości.

Słowa pozdrowienia przekazał nowemu metropolicie m.in. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który życzył mu, by wykonując nowe zadania korzystał z „pokładów dobra i mądrości, jakie są w ludziach wierzących na Podlasiu”.

List gratulacyjny do nowego zwierzchnika Archidiecezji Białostockiej skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP.

- Stolica Apostolska powierzyła Ekscelencji kierowanie metropolią o niedługiej metryce, lecz o bogatym dziedzictwie historycznym i szczególnym charakterze. Kresowe korzenie z mozaiką wyznań, kultur i narodowości, także teraz wyróżniają Ziemię Podlaską i jej mieszkańców na tle innych regionów Polski. Współistnienie w przyjaźni nie jest tutaj tylko słusznym postulatem, lecz codzienną rzeczywistością. Różnorodność łączy się na Podlasiu ze wspaniałymi tradycjami patriotycznymi i silnym przywiązaniem do wiary przodków. Społeczność tej ziemi, dumna z własnej tożsamości i mocno miłująca wolność, od wieków pokłada wielkie zasługi dla naszej Ojczyzny – pisał Andrzej Duda gratulując objętego urzędu i dziękując za dotychczasową posługę.   

Do wielowyznaniowego charakteru naszego regionu nawiązał także w swoim wystąpieniu bp Jakub, ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej.

- Nasi wierni na co dzień pracują, mieszkają po sąsiedzku i wspierają się wzajemnie. Życie obok siebie wymaga współpracy nie tylko ludzi świeckich, ale również duchownych - mówił.

Wyrazy szacunku przekazał abp. Guzdkowi także marszałek Artur Kosicki.

-  Życzę obfitości łask Bożych, zdrowia oraz siły ducha, tak potrzebnych w posłudze wiernym Archidiecezji Białostockiej, a ze swojej strony deklaruję otwartość i życzliwość – mówił do nowego metropolity.

W uroczystości wziął udział abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, Prymas Polski abp Wojciech Polak, kard. Kazimierz Nycz - arcybiskup metropolita warszawski, kard. Stanisław Dziwisz, biskupi białostoccy, biskupi z Metropolii Białostockiej – z Łomży i Drohiczyna oraz z Archidiecezji Warszawskiej, Krakowskiej, Gdańskiej, Warmińskiej i Diecezji Ełckiej. Obecni byli także: prawosławny abp Jakub oraz hierarchowie innych wyznań, a także kapłani i przedstawiciele licznych zgromadzeń.

Na uroczystość do Archikatedry Białostockiej przybyli przedstawiciele władz państwowych, reprezentanci Ministra Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedstawiciele najwyższych władz wojskowych oraz służb mundurowych, m.in. gen. insp. Jarosław Szymczyk - Komendant Główny Policji, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, m.in. Krzysztof Jurgiel, oraz Sejmu i Senatu, władz wojewódzkich i miejskich, krewni i przyjaciele abp. Guzdka, zaproszeni goście oraz wierni.

Uroczystość uświetnił chór i orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Abp Guzdek został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem metropolitą białostockim 16 lipca br. Zastąpił na tym stanowisku abp. Tadeusza Wojdę, który obecnie sprawuje funkcję metropolity gdańskiego. Abp Józef Guzdek jest szóstym metropolitą białostockim od początku istnienia Archidiecezji Białostockiej.

***

Abp Józef Guzdek urodził się 18 marca 1956 r. w Wadowicach. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 maja 1981 r. w krakowskiej katedrze na Wawelu. Przez lata pełnił w kościele wiele posług, m.in.: wikariusza w parafiach archidiecezji krakowskiej, prefekta, a później rektora, w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej; dyrektorem wydawnictwa św. Stanisława Archidiecezji Krakowskiej. 14 sierpnia 2004 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym tej archidiecezji. Święcenia biskupie przyjął 15 września 2004 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. 4 grudnia 2010 r. abp Guzdek został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem polowym Wojska Polskiego. Dewizą jego biskupiej posługi są słowa: „In Te Domine speravi” (Tobie, Panie, zaufałem).

Małgorzata Sawicka
red.: Małgorzata Półtorak
fot.: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook