Dodana: 13 maj 2021 08:32

Zmodyfikowana: 13 maj 2021 08:32

86. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

12 maja 1935 r. zmarł Józef Piłsudski - mąż stanu, jeden z ojców polskiej niepodległości, pierwszy w historii Marszałek Polski oraz dwukrotny Premier RP. W środowy poranek (12.05) marszałek Artur Kosicki uczcił pamięć tego wybitnego Polaka, składając kwiaty przed jego pomnikiem przy Rynku Kościuszki w Białymstoku. Towarzyszyli mu: Marek Malinowski - członek zarządu województwa, Bogusław Dębski - przewodniczący Sejmiku oraz radny miejski Henryk Dębowski.

Przedstawiciele samorządu województwa składają wieniec przed pomnikiem Piłsudskiego

- Dziś mija 86. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, jednej z najwybitniejszych osób w historii naszego kraju – podkreślił Artur Kosicki. - Marszałek Piłsudski poświęcił Ojczyźnie całe swoje życie - najpierw walcząc o to, żeby Polska odzyskała wolność i suwerenność, a następnie dbając, by rozwijała się gospodarczo, społecznie oraz stawała się silnym militarnie państwem.

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku

Dodał też, że pamięć o Józefie Piłsudskim powinniśmy przekazywać młodemu pokoleniu Polaków.

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i warta honorowa

Józef Piłsudski zapisał się w dziejach historii jako postać, która wywarła decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II Rzeczpospolitej. Jego pogrzeb stał się ogromną manifestacją narodową. Marszałek spoczął w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu, obok pokoleń królów i najwybitniejszych Polaków. Zaś jego serce, zgodnie z pozostawionym testamentem, umieszczono w srebrnej urnie i przewieziono do Wilna. Tam zostało złożone w grobie jego matki.

 

oprac.: Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook