Dodana: 10 czerwiec 2019 14:12

Zmodyfikowana: 10 czerwiec 2019 14:12

500 lat minęło. Jubileusz parafii w Dobrzyniewie Kościelnym

Mszą św. rozpoczęły się w niedzielę (09.06) obchody 500-lecia parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie Kościelnym. Uroczystość zgromadziła tłumy. W tym wyjątkowym dniu z mieszkańcami Dobrzyniewa i okolic był Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu 500-lecie parafii w Dobrzyniewie (44).JPG

Okrągły jubileusz stworzył okazję do niecodziennego festynu, który odbył się tuż przy dobrzyniewskim kościele. Po uroczystej mszy św., celebrowanej przez metropolitę białostockiego ks. Abp Tadeusza Wojdę, głos zabrali przybyli goście. Były podziękowania, słowa uznania i życzenia.

Miejsce promieniujące życiem duchowym

Arcybiskup Tadeusz Wojda zwrócił uwagę nie tylko na walory duchowe parafii, ale na przepiękne okoliczności przyrody, jakie ją otaczają - Położenie tego miejsca jest cudowne. Myślę, że to jest duży skarb Dobrzyniewa - kościół z pięknymi widokami na dolinę Supraśli. To miejsce zawsze promieniowało życiem duchowym, było centrum, gdzie wszyscy się gromadzili - i od strony duchowej, i od strony społecznej. Tu ludzie czuli się zawsze wolni, czuli się patriotami. Życzę wszystkim, by czas dzisiejszego świętowania był taką projekcją w przyszłość - by ten duch wolności był zawsze wielki, by się karmić tym dobrem, tym pięknem, które tutaj się zawsze działo, dzieje i będzie dziać. - podkreślał Abp Tadeusz Wojda.

Z kolei marszałek Artur Kosicki wręczył księdzu administratorowi Krzysztofowi Kowalewskiemu oraz przyszłemu proboszczowi parafii – księdzu Leonowi Gregorczykowi pamiątkowy grawerton w podziękowaniu za ofiarne kształtowanie ludzkich sumień i ukazywanie drogi ku Bogu - Z okazji tak doniosłego wydarzenia, jakim jest jubileusz 500-lecia, gratuluję zarówno przyszłemu księdzu proboszczowi, jak i księdzu administratorowi oraz wszystkim parafianom. Jest to bardzo ważna parafia, z której wywodzi się wielu znamienitych ludzi, których cenię. Jest to parafia o bardzo bogatej historii i tradycji. Ze swojej strony mogę zapewnić, że jako marszałek dołożę wszelkich starań, aby mogła się ona w dalszym ciągu tak pięknie rozwijać - mówił podczas uroczystości marszałek Kosicki.

W obchodach 500-lecia udział wzięli m.in. europoseł Krzysztof Jurgiel, poseł na sejm Mieczysław Baszko, senator Jan Dobrzyński, wojewoda Bohdan Paszkowski, marszałek Artur Kosicki, radny sejmiku Sebastian Łukaszewicz, starosta Jan Perkowski i jego zastępca Roman Czepe, wójt Dobrzyniewa Wojciech Cybulski, przedstawiciele duchowieństwa oraz mieszkańcy i osoby związane z parafią.

Po części oficjalnej można było skorzystać z szeregu rozmaitych atrakcji. Znalazło się i coś dla ciała, i dla ducha. Popis swoich umiejętności dała białostocka Miejska Orkiestra Dęta, zespół Gospel Rain, czy lokalni artyści. Najmłodsi mieli do dyspozycji specjalnie utworzone miasteczko, w którym o dobrą zabawę dbali animatorzy. Przygotowano dla nich m.in. malowanie twarzy, kolorowe balony, "dmuchańce" i wiele innych atrakcji.

Ten wyjątkowy dla Dobrzyniewa dzień zakończył Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

Historia parafii w Dobrzyniewie

Parafia powstała w 1519 r. Jej założycielem i fundatorem pierwszego drewnianego kościoła był wojewoda wileński i kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego, książę Mikołaj Radziwiłł. Około 1530 r. Radziwiłłowie przekazali królowi dobra knyszyńskie, do których należało ówczesne Dobrzyniewo Poświętne, zwane też Plebańskim. Tym samym parafia przeszła pod protektorat królewski.

Pierwotnie w Dobrzyniewie istniała świątynia drewniana konsekrowana w 1623 r. W 1901 r. parafianie rozpoczęli starania o budowę nowego kościoła - murowanego. Projekt sporządził znany na Białostocczyźnie architekt Romuald Lenczewski-Samotyja, mieszkający we wsi Leńce na terenie parafii dobrzyniewskiej. W latach 1905-1910 zbudowano eklektyczną, jednowieżową świątynię o układzie halowym. Została ona poświęcona 29 września 1910 r. Ze starego kościoła przeniesiono pięć bocznych ołtarzy. W nowej świątyni zawisły obrazy wileńskich malarzy: Józefa Bałzukiewicza i Łucji Bałzukiewiczówny. Kościół w 1947 r. konsekrował abp wileński Romuald Jałbrzykowski.

W latach 60. wykonano polichromię, a w okresie 1984-92, z inicjatywy ks. proboszcza Józefa Zubowskiego, został przeprowadzony generalny remont świątyni pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

(aa/red. is)

 

 

facebook