Dodana: 12 maj 2021 10:43

Zmodyfikowana: 12 maj 2021 10:43

12 maja – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Został on ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek na kongresie tej organizacji w Meksyku w 1973 r. Data tego święta nawiązuje do dnia urodzin Florence Nightingale – prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielki pierwszej na świecie szkoły pielęgniarskiej (w 1860 r. przy szpitalu św. Tomasza w Londynie).

Czerwone serce na błękitnym tle z białymi kwiatami. Na tym biały napis: Dzień Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki to zawód o dużej wartości społecznej. Każdego roku polskie uczelnie kończy ponad 5 tysięcy absolwentów pielęgniarstwa. Mimo to zawód pielęgniarki jest w naszym kraju zawodem deficytowym. Według danych statystycznych, w Polsce na 1 tys. mieszkańców przypada 5,2 pielęgniarki, zaś znajdująca się na czele tego rankingu Dania posiada współczynnik – 16,5 pielęgniarki na 1 tys. mieszkańców.

W ciągu ostatnich kilku lat wprowadzono jednak pewne zmiany na lepsze: udało się wynegocjować podwyżki, weszły nowe normy zatrudnienia oraz porada pielęgniarska jako osobne świadczenie. Zwiększyła się także liczba szkół, które kształcą pielęgniarki – jest już ich blisko 100.

Do różnych problemów środowiska pielęgniarskiego w Polsce doszły w ostatnim czasie ogromne wyzwania, jakim musi ono sprostać w związku z pandemią koronawirusa. Pielęgniarki są na przysłowiowej „pierwszej linii frontu” z tą ogromnie niebezpieczną chorobą.

Wszystkim Paniom, a także Panom wykonującym zawód pielęgniarki i pielęgniarza, w dniu ich święta, składamy podziękowania za ogromne zaangażowanie i poświęcenie w pracy dla zdrowia i dobra pacjentów.

opr. Jerzy Górko

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook