Dodana: 7 marzec 2018 19:29

Zmodyfikowana: 8 marzec 2018 11:28

"100-lecie Kobiet”. W czwartek Śniadanie z wizytówką

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest również niezwykle istotna dla kobiet. W naszym państwie, jako jednym z pierwszych w Europie, kobiety uzyskały prawa publiczne. Od 1918 roku mogły brać udział w wyborach i startować na stanowiska publiczne. Zaczęły oficjalnie funkcjonować w sferze publicznej. Jest to dobry czas, by mówić również o sytuacji kobiet we współczesnej Polsce. W związku z tym powstała inicjatywa "100-lecie Kobiet".

Ilustracja do artykułu coffee-2608864_960_720.jpg

Inicjatywa obchodów „100-lecia Kobiet” powstała oddolnie. Tworzą ja kobiety z różnych środowisk: akademickich, pozarządowych i biznesowych. Chcą do końca roku w przestrzeni województwa podlaskiego w wyraźny sposób włączać do debaty publicznej różne tematy i działania związane z kobietami.

W ramach inicjatywy "100-lecie Kobiet" panie będą mogły wziąć udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach. Pierwsze wydarzenie - w czwartek 8 marca w hotelu Silver odbędzie się "śniadanie z wizytówką". Są to spotkania cykliczne, supiające w jednym miejscu grupę kobiet z różnych zawodów, środowisk.

Każda uczestniczka śniadania może na kolejne takie spotkanie przyprowadzić swoje koleżanki. Podczas tych wydarzeń odbywają się też ciekawe dyskusje - np. dotyczące chorób kobiecych.

- Będzie to wyjątkowy dzień, ponieważ wspólnie będziemy celebrowały Święto Kobiet. To spotkanie postanowiłyśmy poświęcić ZDROWIU. W naszej ocenie bowiem współczesna Kobieta powinna przede wszystkim zadbać o własne ZDROWIE by być piękną i spełnioną. Oprócz wymiany kontaktów będzie to wyjątkowa okazja do poszerzenia naszej wiedzy i świadomości na temat „kobiecych” chorób nowotworowych, wczesnego wykrywania oraz metod leczenia.Jesteśmy bardzo dumne z faktu, że merytorycznie będą nas wspierać przedstawicielki KRIOBANKU (doktor Agnieszka Kuczyńska) oraz Białostockie Centrum Onkologii. - możemy przeczytać na FB.

Natmiast Departament Zdrowia UMWP zorganizuje stoisko edukacji zdrowotnej w zakresie profilaktyki nowotworu piersi.

***

Inne ciekawe wydarzenia w ramach "100-lecia Kobiet" to m.in.
1) Konkurs dla młodych kobiet „Kobiety kobietom”. Laureatki konkursu znajdą się w realnym środowisku pracy swoich mentorek, które będą wspierały je w rozwoju, utwierdzały w słuszności wyboru drogi zawodowej.
2) „Śniadanie z wizytówką”. Jest to cykliczne wydarzenie mające na celu łączenie kobiet różnych zawodów, aktywnych społecznie.
3) Spacery herstoryczne. Wielokulturowe spacery śladami kobiet, które działały w Białymstoku i Supraślu, zarówno w dziedzinie sztuki, kultury, jak też na rzecz lokalnej społeczności i przedsiębiorczości.
4) Konkurs literacki "Polka Niepodległa".
5) Debaty tematyczne na temat kobiet w życiu publicznym współczesnej Polski.
6) „Kobiety w literaturze” – spotkania z podlaskimi pisarkami.
Ponadto będą warsztaty, wykłady, pokazy mody i wiele innych wydarzeń.


Inicjatorki akcji „100-lecie Kobiet” (alfabetycznie):
Bożena Bednarek (Stowarzyszenie Szukamy Polski, Federacja Organizacji Pozarządowych M. Białystok, Podlaska Redakcja Seniora)
Danuta Kaszyńska (Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu, Pełnomocniczka Regionalna Kongresu Kobiet)
Dorota Ostrożańska (Inicjatywa My, Kobiety)
Małgorzata Paszko (Podlaskie Stowarzyszenia Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu)
Marta Siemieniuk (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej)
Dr Eliza Szadkowska (Pełnomocniczka Zarządu Województwa Podlaskiego ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi)
Dr Katarzyna Sztop-Rutkowska (Fundacja SocLab)
Dr Małgorzata Wenclik (Fundacja Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa, Federacja Organizacji Pozarządowych M. Białystok)
Elżbieta Wierzbicka (Podlaskie Stowarzyszenia Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu)
Ewa Wierzbicka-Nosal (Kobieta i Rozwój)

(oprac. at)

Fot. Pixabay

facebook