Dodana: 13 maj 2019 14:58

Zmodyfikowana: 13 maj 2019 14:58

Wystartował wojewódzki przegląd teatralny „Melpomena 2019”

W poniedziałek, 13 maja pierwsze zespoły teatralne zaprezentowały swoje najlepsze spektakle w ramach „IV Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Melpomena 2019”. Po raz dwudziesty szósty juchnowiecka scena zajaśniała blaskiem wschodzących gwiazd, które pierwsze aktorskie kroki stawiają w amatorskich grupach teatralnych, działających przy instytucjach kultury i placówkach oświatowych z terenu całego województwa podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Melpomena 2019 (8).JPG

W pierwszym dniu aktorskimi, tanecznymi i wokalnymi zdolnościami pochwaliło się blisko siedemdziesięcioro młodych uczestników. Ci młodzi artyści ze sceną oswajają się systematycznie, na co dzień uczestnicząc w cyklu wymagających prób i ćwiczeń aktorskich.

To z myślą o nich Gminna Biblioteka Publiczna w Juchnowcu Kościelnym we współpracy z Książnicą Podlaską im. Ł. Górnickiego w Białymstoku oraz Zespołem Szkół im. ks. J. Popiełuszki w Juchnowcu Górnym rokrocznie organizuje przegląd teatralny, kreując tym samym przestrzeń wymiany scenicznych inspiracji i doświadczeń.

Na dobry początek poniedziałkowych występów dzięki młodzieżowemu „Teatrowi Kaprys M” z Domu Kultury w Łapach z nicości wyłonił się cały panteon greckich bóstw.
W sztuce „Z chaosu” nie zabrakło dowcipnej interpretacji najpopularniejszych historii prosto ze szczytu góry Olimp.
Dobry humor nie opuszczał także dziecięcej grupy z Łap – w przedstawieniu „Śpiący Grześ” perypetie z miksturą nasenną autorstwa „złej”  czarownicy wywołały  skutki uboczne w postaci szerokich uśmiechów na twarzach rozbawionej publiki.
Refleksyjny nastrój wprowadził „Teatr Form Niewielkich” z Fundacji „Przestrzeń” w Wasilkowie - spektakl „Dzieciństwo” dotykał niełatwego tematu „wchodzenia w dorosłość” pokazując, że tuż za uchyloną furtką beztroskich zabaw istnieje  nie zawsze bezpieczny i nie do końca przewidywalny świat, z którym kiedyś przyjdzie się zmierzyć.
Do przemyśleń skłaniał także występ teatru „Decorum” z Publicznego Gimnazjum nr 8 w Białymstoku – w sztuce „Skrzydełka” skupiono się na postaci wysoko wrażliwego, wyróżniającego się dziecka, które w starciu z brutalną rzeczywistością starało się nie połamać sobie skrzydeł, pozostając przy tym w zgodzie z własną naturą.

Pierwszy dzień teatralnych zmagań zamknął skłócony zastęp koronowanych głów. Grupa „Lustro” z Gminnej Biblioteki Publicznej w Juchnowcu Publicznym wystawiła „Gokumę”, z przymrużeniem oka opowiadając o perypetiach pewnej grupy teatralnej, która poczuła się w obowiązku pomóc nieszczęśliwej królewnie i ostatecznie… zamienić ją na powrót w żabę.

Jury „IV Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych” w tym roku obraduje pod przewodnictwem pani Kamili Wróbel – Malec – aktorki Białostockiego Teatru Lalek.

Forum odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewody Podlaskiego, Starosty Powiatu Białostockiego i Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny. 

mat.org.
oprac.ak

Wydarzenie jest objęte patronatem medialnym portalu Wrota Podlasia

facebook