Dodana: 13 grudzień 2019 13:48

Zmodyfikowana: 13 grudzień 2019 13:48

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej szkodnikom mówi NIE!

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) zakupiło nowoczesne urządzenie do zwalczania szkodników. System VELOXY, w który wzbogaciła się pracownia konserwatorska jest bezlitosny dla owadów i wszelkich organizmów, które niszczą zabytki. Zbiory tkanin i rzeźb będą bezpieczne.

Ilustracja do artykułu PMKL. Szkodnikom mówimy nie! (2).jpg

VELOXY to skrótowiec, na który składają się początki trzech wyrazów: Very Low Oxygen. To po polsku: bardzo niski tlen. System polega na zamykaniu zabytkowych przedmiotów w szczelnych opakowaniach z folii, wypełnionych azotem. Pozostawia się w nich zabytki na trzy tygodnie. W tym czasie szkodniki giną. Taki proces nazywamy fumigacją od łacińskiego słowa fumigatio czyli dymienie. Przydaje się do konserwacji przedmiotów z drewna, wełny, skóry i papieru.
Urządzenie do fumigacji zabytków Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej kupiło dzięki projektowi, który otrzymał dofinansowanie w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie Działań Muzealnych”. Tytuł projektu : ”Na ratunek zabytkom – zakup urządzeń do fumigacji oraz piaskowania zabytków na potrzeby pracowni konserwatorskiej”. Oprócz systemu VELOXY, pracownia zyskała nowy kompresor do zakupionej w ubiegłym roku piaskarki. Przy jej pomocy można czyścić zabytkowe przedmioty z metalu, szkła czy kamienia.

 

źródło:PMKL
oprac.ak

facebook