Dodana: 15 maj 2018 09:38

Zmodyfikowana: 15 maj 2018 09:38

Gala z Melpomeną zakończyła Forum Teatrów

W sobotę, 12 maja, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Juchnowcu Kościelnym zakończyło się III Wojewódzkie Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Melpomena 2018. Podczas Gali z Melpomeną, poznaliśmy werdykt jurorów. W ramach Melpomeny w dniach 8 - 12 maja odbył się przegląd artystycznych dokonań 17 zespołów teatralnych z województwa podlaskiego oraz dwa konkursy recytatorskie: XIII Powiatowy Konkursu Recytatorski im. Sylwii Chorąży dla Gimnazjalistów oraz Konkurs Recytatorski dla Przedszkolaków „O złotą różdżkę dobrej wróżki”, w których łącznie wzięło udział 50 uczestników.

Ilustracja do artykułu Melpomena Gala (17).JPG

W konkursie poezji regionalnej dojrzałą, sceniczną interpretacją zachwyciły jurorów Wiktoria Głażewska (III miejsce) i Aleksandra Szabuńko (II miejsce) z białostockiej Szkoły Podstawowej nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. 2 Korpusu PSZ na Zachodzie, zaś pierwszą lokatę zdobyła Gabriela Matwiejczuk ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. 42 Pułku Piechoty w Białymstoku za doskonałą deklamację wiersza Leona Szubzdy „W Kuryłach”.

W poezji dziecięcej nie miały sobie równych maluchy z Przedszkola w Kleosinie, które szturmem zajęły podium: Milena Pawluczuk i Hanna Wasilewska (ex aequo III miejsce), Weronika Mielańczuk (II miejsce) oraz zwyciężczyni Magdalena Lewandowska, która urzekła i rozbawiła publikę wierszykiem „Dzień niegrzeczności” Agnieszki Frączek.
Przegląd Przedstawień Teatralnych także wyłonił pokaźne grono zwycięzców. Nagrody i wyrazy uznania powędrowały do zespołów: „Abrakadabra” ze Szkoły Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku oraz „Decorum” z Publicznego Gimnazjum nr 8 w Białymstoku (III miejsce w kategorii Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum). Na II miejscu uplasowały się: grupa „Bakcyl” ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Białymstoku oraz w kategorii Gimnazjum „Teatr 4” z białostockiej Fundacji „Przestrzeń”. Grand Prix w tym roku zdobyły przedszkolaki! Zespół „Arlekin” z Przedszkola Samorządowego nr 58 Integracyjnego im. Jana Wilkowskiego w Białymstoku wystawiły spektakl pt.: „Legenda o bazyliszku” i nie miały sobie równych, a opiekunka teatru Barbara Szutkiewicz otrzymała nagrodę specjalną za reżyserię. Lista wszystkich wyróżnień oraz nagród aktorskich przyznanych w ramach tegorocznego, majowego święta teatru dostępna jest w załączeniu.

Przygodę dzieci i młodzieży z muzą teatru oraz poezji przez cały tydzień pilnie śledziło i oceniało grono  jurorów, w którego składzie zasiadali: Kinga Matusiak, aktorka współpracująca z Teatrem Animacji w Poznaniu i przewodnicząca składu jurorskiego, Małgorzata Rokicka – Szymańska, kierownik Biblioteki Powiatu Białostockiego Książnicy Podlaskiej, Paulina Miłkowska, przedstawicielka Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego w Białymstoku, Helena Marcinkiewicz, przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Ewa Jakubaszek – aktorka i instruktorka teatralna Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku oraz Agnieszka Polińska i Julita Skiepko – przedstawicielki Starostwa Powiatowego w Białymstoku.

Tematyka spektakli dotyczyła  spraw różnorodnych: od poważnych problemów egzystencjalnych i rodzinnych po humorystyczne, niefrasobliwe scenki oraz znane i lubiane baśnie w niecodziennym wydaniu. Starsi deklamatorzy sięgnęli po twórczość lokalnych poetów, m.in. Teresy Radziewicz czy Józefy Drozdowskiej, zaś wśród młodszych królowała klasyka dziecięcych wierszy – z Tuwimem i Brzechwą na czele – oraz wierszyki Agnieszki Frączek i Doroty Gellner. Na rozdaniu nagród nie zabrakło uśmiechniętych zwycięzców i ich najbliższych, a także przedstawicieli władz, w tym Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztofa Marcinowicza oraz reprezentantów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Starostwa Powiatowego w Białymstoku i Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego w Białymstoku.

III Wojewódzkie Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Melpomena 2018 obchodziło w tym roku swoje dwudziestopięciolecie. Organizatorem Przeglądu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Juchnowcu Kościelnym, we współpracy z Książnicą Podlaską i Zespołem Szkół im. ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym. Honorowy patronat nad imprezą sprawują: Marszałek Województwa Podlaskiego – pan Jerzy Leszczyński, Starosta Powiatu Białostockiego – pan Antoni Pełkowski oraz Wójt Gminy Juchnowiec Kościelny – pan Krzysztof Marcinowicz. Patronatem medialnym wydarzenie objęły: dziennik Kurier Poranny, Polskie Radio Białystok i portale Białystok Online oraz Wrota Podlasia zaś opieką medialną – stacja TVP 3 Białystok. Fundatorami książek, sprzętu elektronicznego i innych, cennych nagród rzeczowych dla uczestników Forum są: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Wojewoda Podlaski, Starostwo Powiatowe w Białymstoku, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Urząd Gminy Juchnowiec Kościelny oraz firmy: ChM i Lech. Garmażeria Staropolska. Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz dziękujemy naszym partnerom i patronom za okazane wsparcie. Do zobaczenia za rok!

 

źródło: Gminna Biblioteka Publiczna w Juchnowcu Kościelnym
oprac. ak
zdjęcia: Urszula Kowalczuk

Pliki do pobrania

facebook