Dodana: 21 październik 2019 10:58

Zmodyfikowana: 21 październik 2019 10:58

Czy obtańczyli Bielsk Podlaski?

Stowarzyszenie Podlaskie Kukułki zrealizowało ostatnie dwa spotkania taneczno-kulturowe. Tym razem gościli w Osiedlowym Domu Kultury w Bielsku Podlaskim (21-22 września 2019) oraz w Zespole Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim (8-9 października 2019).

Ilustracja do artykułu warsztaty-992.jpg

„Staraliśmy się prze dotychczasowe warsztaty przekazać to co najpiękniejsze w tańcu, muzyce i śpiewie – w naszym podlaskim folklorze – czyli uśmiech, kolor, wytrwałość i chęć do pracy nad sobą. Aż smutno, że to już koniec” – mówi Magdalena Sokólska choreograf tańców polskich.

Weekend w ODKu poświęcono nauce i propagowaniu tańców bielskich takich jak „Ojra”, „Łysy”, krakowiak podlaski. Z młodzieżą szkolną z „Rolników” poznawano tańce narodowe i podlaskie oraz śpiew. „Nasza region Bielski pozwala na mieszanie się tańców polskich z białoruskimi czy litewskimi. Wiedza o nich przechodzi z pokolenia na pokolenie i tutaj jest to zupełnie naturalne zjawisko. Cieszy nas, że możemy się tymi barwami pochwalić” – mówi P. Magda. Kapela stawiała się w 4-osobowym składzie (2 akordeony, trąbka, kontrabas), więc było głośno i wesoło – jak na prawdziwej wiejskiej potańcówce.

Projekt istnieje dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu ETNOPOLSKA2019. Jego zwieńczeniem będzie koncert finałowy, który odbędzie się dn. 26 października 2019 r. w ZS Nr 4 w Bielsku Podlaskim. Zaprezentują się na nim zespoły ludowe na stałe wpisane w lokalną tradycję folklorystyczną oraz rezultaty projektu „Folklor ziemi podlaskiej w tańcu, muzyce i śpiewie”. Serdecznie zapraszamy!

 

Szczegóły i bieżące informacje znajdują się ( link do strony) TUTAJ

Facebook „ZPiT Podlaskie Kukułki”

Instagram @podlaskie.kukulki

 

Patronat merytoryczny: Muzeum w Bielsku Podlaskim oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Patronat medialny: TV Podlasie, TVK Hajnówka, Nowiny Podlaskie, iBielsk.pl oraz Wrota Podlasia

Współpraca: Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim, Urząd Miasta Bielsk Podlaski, Urząd Gminy Boćki, Urząd Gminy Orla, Osiedlowy Dom Kultury w Bielsku Podlaskim, Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach, Gminny Ośrodek Kultury w Orli, Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, Studio folkloru podlaskich Białorusinów „Żemerwa” , Zespół Folklorystyczny Klekociaki, Zespół Pieśni i Tańca Podlaskie Kukułki oraz Zespół Szkół Nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim

facebook