Dodana: 9 wrzesień 2019 09:44

Zmodyfikowana: 9 wrzesień 2019 10:00

18. Podlaski Dzień Kukurydzy w Szepietowie za nami

130 odmian kukurydzy, specjalistyczne wykłady, pokazy pracy maszyn rolniczych - to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników 18. Podlaskiego Dnia Kukurydzy. Impreza odbyła się w niedzielę (08.09) na polach doświadczalnych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie i, jak co roku, zgromadziła tłumy.

Ilustracja do artykułu Dzień Kukurydzy (3).JPG

Kukurydza obecnie jest jedną z najważniejszych roślin paszowych wykorzystywanych w żywieniu bydła. Poświęcona jej impreza przyciąga rokrocznie naukowców, plantatorów, hodowców, przedstawicieli firm nasiennych, którzy mogą wymienić swoje doświadczenia.

Tegoroczne święto kukurydzy w Szepietowie przyciągnęło liczne grono zwiedzających. Wszyscy zainteresowani mieli okazję z bliska przyjrzeć się 130 odmianom kukurydzy, a doradcy z firm nasiennych służyli radą w doborze tych najlepszych. Rolnicy mieli okazję, by poszerzyć swoją wiedzę na temat uprawy i ochrony tej rośliny. W namiocie wykładowym PODR Szepietowo zainteresowani wysłuchali trzech wykładów na tematy związane z odpowiednim doborem odmian, nowościami odmianowymi, czy też o żywieniu bydła paszą z kukurydzy.

Co roku podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy przeprowadzane są pokazy pracy maszyn rolniczych przeznaczonych do zbioru kukurydzy. Ten najbardziej widowiskowy punkt programu cieszył się największą popularnością. Kukurydzy można było również spróbować. Rozstrzygnięty został też konkurs dla producentów mleka „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich”, zorganizowany przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział w Białymstoku. Pierwsze miejsce zajął Józef Kowalewski, tuż za nim uplasował się Piotr Raczyński, a brąz przypadł w udziale Mariuszowi Bielskiemu.

Podlaski Dzień Kukurydzy 2019 to już osiemnasta edycja, zorganizowana we współpracy z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy w Poznaniu.


za: PODR
oprac.aa

facebook