Dodana: 25 październik 2019 11:26

Zmodyfikowana: 25 październik 2019 11:26

100-lecie grajewskiego Ogólniaka

W tym roku przypada 100. rocznica powstania pierwszej szkoły średniej na terenie Grajewa. Tradycje utworzonego w 1919 r. prywatnego gimnazjum, które uzyskało prawa szkoły państwowej kontynuuje do dnia dzisiejszego Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. W związku z tą szczególną rocznicą w dniach 18-20 października 2019 r. odbyły się uroczyste obchody 100-lecia Szkoły połączone z V Zjazdem jej Absolwentów.

Ilustracja do artykułu 100 lat grajewskiego LO (7).jpg

Już w piątek od południa szkolny hall zaczął rozbrzmiewać gwarem byłych uczniów grajewskiego ogólniaka, którzy tłumnie zjechali się na tę wyjątkową uroczystość. Co i róż rozbrzmiewały okrzyki radości i serdecznych powitań. Oficjalna gala rozpoczęła się o godz. 16:00 na sali widowiskowej Grajewskiego Centrum Kultury od wystąpienia obecnego dyrektora szkoły – Grzegorza Curyło. Szczególnymi momentami były - przekazanie listu rodzinie najstarszej, żyjącej absolwentki (Pani Józefa Zaborowska z domu Zyskowska – matura 1947 r.), która niestety nie mogła przybyć osobiście oraz wystąpienie Wiesława Chilińskiego (matura 1957 r.).
Nie zabrakło również „streszczenia” 100-letniej historii szkoły oraz odczytywanych i składanych osobiście życzeń Jubilatce płynących od przedstawicieli władz, instytucji i podmiotów różnego szczebla. W drugiej części gali wzruszeń dostarczył program artystyczny przygotowany przez obecnych uczniów grajewskiego LO pod kierunkiem dr Emilii Świderskiej.
Był też tort, toasty i wspomnienia - dyskusje w mniejszych i większych gronach, niejednokrotnie od lat niewidzianych, kolegów i koleżanek ze „szkolnej ławy” trwały do późnej nocy.

 

W sobotę 19 X pierwszym z punktów programu była okolicznościowa Msza święta w intencji wszystkich zmarłych i żyjących nauczycieli, pracowników, absolwentów i uczniów Liceum Ogólnokształcącego sprawowana przez liczne grono księży-absolwentów. W jej trakcie dokonano poświęcenia repliki szkolnego sztandaru, która została ufundowana przez byłych Absolwentów Szkoły. Symbolicznego przekazania sztandaru dyrektorowi szkoły Grzegorzowi Curyło dokonał przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół LO im M.Kopernika w Grajewie – dr Tomasz Dudziński.
W tym samym dniu młodzież szkolna wraz z chętnymi uczestnikami V Zjazdu udała się także na groby zmarłych pedagogów grajewskiego Liceum, by poprzez zapalenie symbolicznego znicza oddać im hołd i pamięć.

Uroczystości jubileuszowe zakończyły się w niedzielę, 20 października.

 

- Mamy nadzieję, że przywróciliśmy w pamięci postaci naszych profesorów, koleżanek i kolegów. I choć wielu z nich nie ma już wśród nas, to przecież mimo, że odeszli, to póki o nich pamiętamy, to jakby wciąż żyli … Wierzymy, że przez te dni będą oni obecni razem z nami w murach „Naszej Budy” … Mamy również nadzieję, ze wrażenia z obchodów 100-lecia Szkoły oraz V Zjazdu Absolwentów pozostawiły po sobie wśród uczestników niezatarte wspomnienia. – podkreślają organizatorzy jubileuszu.

 

Głównymi organizatorami uroczystości byli „Stowarzyszenia Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie” oraz „Zespół Szkół Nr 1 w Grajewie”, w którego skład wchodzi Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Organizacja wydarzenia nie byłaby jednak możliwa bez szeregu partnerów, patronów medialnych i sponsorów, którym jesteśmy wdzięczni za udzielone wsparcie.

 

 

mat.org.
oprac.ak

facebook