Dodana: 2 kwiecień 2019 14:55

Zmodyfikowana: 2 kwiecień 2019 14:55

Plan wyrównania szans, czyli podlaskie szkoły w bezpiecznej sieci

Każda szkoła w województwie podlaskim będzie podłączona do szerokopasmowego Internetu – realizacja tych planów jest już blisko. Pierwsze 128 szkół z naszego regionu już wkrótce będzie mogło podłączyć się do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Zarząd województwa zachęca, aby stało się to poprzez podlaską część Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej.

przy stole w sali konferencyjnej siedzą (od lewej): dyrektor z NASK, wicemarszałek i dyrektor z urzędu marszałkowskiego. Na pierwszym planie mikrofony redakcji radia i tv

W program podłączenia do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej wszystkich szkół w kraju – realizowany przez NASK - Państwowy Instytut Badawczy, nadzorowany przez Ministerstwo Cyfryzacji - włączył się Zarząd Województwa Podlaskiego.

 

Atrakcyjna oferta dla operatorów

- Zdecydowaliśmy, że dla dobra mieszkanców województwa podlaskiego, a przede wszystkim naszych dzieci wesprzemy ten program - poinformował wicemarszałek województwa Stanisław Derehajło podczas konferencji prasowej w UMWP (we wtorek 2 kwietnia br). -  I już od dziś proponujemy operatorom, którzy będą chcieli podłączyć szkoły do sieci, nasze węzły [Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej  - operatorem jej podlaskiej części  jest UMWP – dop. red] i konkurencyjne, atrakcyjne stawki. Zapraszam wszystkich zainteresowanych tą ofertą. 

Do podłączenia w naszym regionie jest jeszcze ok. 640 szkół. Jeszcze, bo pierwsze 128 pozostały już wybranych do podłączenia. Teraz krok należy do dyrekcji tych placówek, aby jak najszybciej dopełnić wszelkich formalności.

- Najważniejsza jest ankieta techniczna, bo na jej podstawie opracujemy koncepcję przyłączenia szkoły do OSE. Aby nie sprawiała ona wielkich trudności mamy w NASK ekspertów, którzy wspierają szkoły, a także specjalną infolinię – wyjaśniał Bohdan Pawłowicz, dyrektor marketingu NASK. – Proces podłączenia do OSE trwa maksymalnie 6 miesięcy.

Sieć bezpłatna i bezpieczna   

Projekt OSE zakłada, że każda z podłączonych do sieci szkół (zarówno publicznych, prywatnych i tych prowadzone przez stowarzyszenia – oprócz szkół dla dorosłych) będzie miała dostęp do Internetu: szybkiego (min. 100 Mb/s – tylko dla użytkowników w szkole), bezpiecznego i bezpłatnego.

 - To jest niezbędne, by nasze dzieci miały równy dostęp do nauki, do możliwości, które daje sieć, do bezpiecznego w niej przebywania. To plan pełnego wyrównania szans edukacyjnych – podkreślał wicemarszałek Derehajło. A dyrektor Pawłowicz wyjaśniał, iż bezpieczeństwo w OSE to nie tylko zabezpieczenie przez wirusami, złośliwym oprogramowaniem, atakami hakerskimi, ale też treściami niebezpiecznymi dla nieletnich.

- To także zabezpieczenie przez zachowaniami niebezpiecznymi wśród samych użytkowników. Jeśli w szkole znacznie częściej będą wyszukiwanie treści o samobójstwach, dopalaczy, samookaleczeń dyrektor szkoły otrzyma takie powiadomienie – zapewnił dyrektor Pawłowicz.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego jako operator SSPW WP opracował kompleksową  ofertę dla operatorów – obecnie jest to jedyna taka oferta w Polsce.

Jej szczegóły od dziś przedstawione są na:

www.sspw.wrotapodlasia.pl

art

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook