Dodana: 7 czerwiec 2016 12:46

Zmodyfikowana: 7 czerwiec 2016 12:46

W łomżyńskim Starostwie obradowała sejmowa podkomisja do spraw wykorzystania środków z UE

Głównym tematem była realizacja drogi S61 Via Baltica. W spotkaniu wziął udział Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, Starosta Powiatu Łomżyńskiego Elżbieta Parzych, posłowie, Wojewoda Podlaski oraz licznie zgromadzeni samorządowcy.

Ilustracja do artykułu 160606151159.jpg

Przewodniczący podkomisji poseł RP  Lech Kołakowski otwierając obrady mówił o ogromnym znaczeniu budowy Via Baltica dla Łomży i regionu. Wskazywał, że brak takiego korytarza drogowego blokuje rozwój miasta, a jego stworzenie przyczyniłoby się do poprawy względów gospodarczych oraz turystycznych.

O realizacji projektu budowy Via Baltica wypowiadali się przedstawiciele ministerstw zaangażowanych w te prace.
 Jarosław Waszkiewicz z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa podkreslał, że projekt ma najwyższy priorytet i prace nad nim są bardzo zaawansowane.
 - Przetargi zostaną zrealizowane na zasadzie „zaprojektuj i zbuduj”. Najprawdopodobniej ruszą już w III kwartale tego roku. Budowa odcinka ekspresówki Ostrów – Szczuczyn będzie kosztować około 3,5 miliarda złotych. Środki na jego realizację będą pochodzić m.in. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace najpóźniej zaczną się w listopadzie 2018 roku, a zakończenie przewidywane jest na rok 2020 – mówił Waszkiewicz.

W dyskusji wzięła udział również Małgorzata Zielińska z Ministerstwa Rozwoju. Zgromadzonych gości poinformowała, że nie ma żadnych zagrożeń dla budowy drogi i są na to zapewnione środki.

Obecny na spotkaniu Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podsumował ostatnie lata starań władz miejskich o budowę Via Baltica. Przypomniał o wyjazdowym posiedzeniu Klubu Parlamentarnego PiS w Łomży.
 - Na tym posiedzeniu posłowie podjęli jedną uchwałę, która mówiła o przyspieszeniu prac związanych z budową długo wyczekiwanej drogi –mówił prezydent Chrzanowski
- Nasze miasto jest białą plamą na mapie kolejowej. W Suwałkach i Białymstoku w tym roku mają być oddane lotniska biznesowe, dlatego szybkie połączenie Łomży z Warszawą jest niezwykle istotne dla rozwoju miasta. Mam nadzieję, że obecne plany budowy Via Baltica pomogą nam w realizacji naszych samorządowych zadań, którym jest również ściąganie inwestorów zewnętrznych, a do tego potrzebna jest dobra komunikacja
– dodał.

Źródło: UM Łomża
www.lomza.pl

facebook