Dodana: 3 sierpień 2020 10:13

Zmodyfikowana: 3 sierpień 2020 10:13

Uczczenie pamięci bp Stanisława Stefanka

W niedzielę (2.08) dobiegła końca 27. edycja Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża. Artyści zaproszeni przez Jacka Szymańskiego, dyrektora artystycznego i wykonawcę zaprezentowali 8 koncertów w Łomży, Drozdowie, Dąbrówce Kościelne, Jedwabnem i Stawiskach. W organizacji i finansowaniu festiwalu kluczową rolę odegrał Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu untitled-07.jpg

- Mimo problemów utrzymaliśmy poziom finansowania tego wydarzenia, ponieważ jako Zarząd Województwa Podlaskiego ogromnie doceniamy rolę kultury dla tożsamości i wizerunku regionu. Dziękujemy również dyrektorowi festiwalu Jackowi Szymańskiemu, który od 27. lat przybliża nam muzykę klasyczną, operową, operetkową, musicalową i popularną, światową i polską, ze szczególnym akcentem na nasze narodowe tradycje - mówił Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Podziękowania skierował także pod adresem Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, który od samego początku jest głównym organizatorem Muzycznych Dni.

Jednym z akordów Muzycznych Dni był koncert poświęcony pamięci zmarłego w tym roku biskupa Stanisława Stefanka (był łomżyńskim ordynariuszem w latach 1996 - 2011). - W naszej pamięci pozostał jako „biskup wyjątkowy” - powiedział Jerzy Kukla, który zasiadł przy katedralnych organach.

Biskupa Stefanka wspominał także dyrektor festiwalu - Jacek Szymański, wracając pamięcią do ich pierwszym spotkaniu. Podczas jednej z pierwszych edycji festiwalu, duchowny zwierzchnik diecezji zaoferował pomoc w organizacji imprezy, a potem zapewnił noclegi dla artystów w Wyższym Seminarium Duchownym.

Wspomniał także ich ostatni kontakt. - Rozmawiałem z nim telefonicznie na trzy dni przed jego śmiercią w szpitalu. Powiedział wtedy: „Na zakończenie zostawiam przesłanie: niech pan trzyma wysoki poziom muzyki w Polsce". To testament, który realizujemy. Pozdrawiamy księdza biskupa w niebiosach - mówił dyrektor artystyczny festiwalu.

Koncert wypełniła muzyka organowa w wykonaniu Jerzego Kukli, artysty i opiekuna organów m. in. w klasztorze na Jasnej Górze czy Katedrze Oliwskiej. Partie wokalne m. in. ze „Strasznego dworu”  Moniuszki wykonali  Jacek Szymański i Dariusz Wójcik, czyli artyści tworzący festiwal Muzyczne Dni od pierwszej jego edycji. Wśród słuchaczy była delegacja Łomżyńsko - Drohickiego Bractwa Kurkowego.

Na zakończenie koncertu wicemarszałek Marek Olbryś poinformował, że wspólnie z marszałkiem Arturem Kosickim podpisał wniosek do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o nadanie Jackowi Szymańskiemu i Dariuszowi Wójcikowi medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, którymi honorowani są polscy twórcy.     

fot. i tekst: Maciej Gryguc

facebook