Dodana: 20 czerwiec 2016 11:52

Zmodyfikowana: 20 czerwiec 2016 11:52

Serbski Dzień z Parafią Krzyża Świętego w Łomży

Zapraszamy na malowanie fresku u podnóża kościoła pw. Krzyża Świętego w Łomży, połączone z wykładem o serbskiej historii, znaczeniu i technologii wykonywania fresków. Wydarzenie poprowadzi ekspert z Akademii Sztuki Cerkiewnej z Belgradu. Dniu kultury serbskiej towarzyszyć będą również dwie wystawy fotografii oraz koncert kameralny solistów z Belgradzkiej Opery Narodowej. Wszystko to dobędzie się 29 czerwca br. w Łomży w ramach „Serbskiego Dnia z Parafią Krzyża Świętego”. Wydarzenie kulturalne jest organizowane w ramach V Festiwalu Kultury Serbskiej VIDOVDAN odbywającego się w Białymstoku. Jego organizatorami w naszym mieście są: Prezydent Łomży, Parafia Prawosławna św. Jana Teologa w Białymstoku oraz Parafia pw. Krzyża Świętego w Łomży.

Ilustracja do artykułu pw sw krzyza.jpg
„Serbski Dzień z Parafią Krzyża Świętego” odbędzie się w środę 29 czerwca 2016 r. w kościele pw. Krzyża Świętego przy ul. Zawadzkiej 55 w Łomży.
W programie:
o    godz. 15:00 – warsztaty poświęcone historii, znaczeniu i technologii fresków prowadzone przez prof. Gorana Janicijewica z Akademii Sztuki Cerkiewnej w Belgradzie, połączone z pokazem tworzenia fresków
o    otwarcie wystaw „Serbskie freski dawniej i dziś” oraz „Portrety Świętych”
o    godz. 18:30 (po wieczornej Mszy Świętej) – koncert kameralny solistów  z Belgradzkiej Opery Narodowej (Maja Tomasević – sopran, Djordje Tomić – bas/baryton, prof. Tatjana Drobni – fortepian).
Vidovdan, czyli Dzień Świętego Wita, jest jednym z ważniejszych świąt religijnych w Serbii i ma historyczne znaczenie dla jej obywateli, ponieważ 28 czerwca 1389 roku miała miejsce bitwa na Kosowym Polu, gdzie Serbia walczyła przeciw Imperium Osmańskiemu. V Festiwal Kultury Serbskiej VIDOVDAN w Białymstoku będzie trwał od 25 do 28 czerwca br.

facebook