Dodana: 5 listopad 2018 12:44

Zmodyfikowana: 5 listopad 2018 12:50

Mariusz Chrzanowski zostaje na fotelu prezydenta Łomży. W drugiej turze zdobył ponad 75 procent poparcia

Wybrany w 2014 r. na Prezydenta Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski będzie sprawował tę funkcję przez następne 5 lat. W drugiej turze wyborów samorządowych, która odbyła się 4 listopada, uzyskał 75,98 % poparcie. Na jego kontrkandydatkę Agnieszkę Muzyk zagłosowało 24,02 % wyborców. Frekwencja w Łomży wyniosła 40,19 %. Łomża jest trzecim co do wielkości miastem w województwie podlaskim.

Ilustracja do artykułu ikona.jpg

Mariusz Chrzanowski startował z własnego komitetu, zdobył w drugiej turze 14 866 głosów. Tym samym poprawił wynik z pierwszej tury, kiedy głos oddało na niego 10 518 wyborców. Na Agnieszkę Muzyk, kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało 4 699 łomżan (5 487 głosów w pierwszej turze). Warto dodać, że tegoroczny rezultat osiągnięty przez Mariusza Chrzanowskiego jest lepszy niż 4 lata temu. Wówczas w drugiej turze jako kandydat PiS otrzymał on 11 367 głosów poparcia, pokonując ustępującego prezydenta Mieczysława Czerniawskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, na którego zagłosowało 5 431 mieszkańców Łomży.

 

Mariusz Chrzanowski ma 34 lata. Jest rodowitym łomżaninem. Funkcję Prezydenta Miasta Łomża sprawuje od 2014 r., ale z samorządem jest związany od 12 lat. W latach 2006-2014 był radnym Rady Miejskiej Łomży. Podczas pierwszej kadencji przewodniczył Klubowi Radnych PiS, zaś w kolejnej był wiceprzewodniczącym rady. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku na kierunkach: prawo i europeistyka. Na tej samej uczelni ukończył studia doktoranckie o specjalności prawo konstytucyjne. Nauczyciel akademicki, wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Należy do Związku Sybiraków oraz Stowarzyszenia Civitas Christiana. 

Łomża jest jedynym miastem na prawach powiatu w ojewództwie podlaskim, gdzie odbyła sie druga tura wyborów. W stolicy województwa- Białymstoku i w Suwałkach wyborcy wskazali prezydentów juz podczas pierwszej tury wyborów samorządowych. Też wybrali dotychczasowych włodarzy - w Białymstoku funkcję prezydenta miasta nadal będzie pełnił Tadeusz Truskolaski, a w Suwałkach Czesław Renkiewicz 

źródło: UM Łomża

oprac.ak

facebook