Dodana: 17 grudzień 2017 15:56

Zmodyfikowana: 17 grudzień 2017 15:56

Łomża z budżetem na 2018 rok

Podczas obrad środowej sesji Rady Miejskiej, radni przyjęli budżet miasta na 2018 rok. Zakłada on dochody na poziomie ponad 368 mln zł oraz wydatki sięgające prawie 397 mln zł. Za jego przyjęciem głosowało 14 radnych, 4 się wstrzymało i 4 było przeciw. Wcześniej projekt budżetu na 2018 rok oraz Wieloletnia Prognoza Finansowa na lata 2018-2030 uzyskały pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Ilustracja do artykułu lomza prez.jpg

W trakcie dyskusji nad budżetem Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślał, że jest to rekordowy budżet w historii naszego miasta. – To, co wyróżnia nasz budżet na tle innych samorządów, to fakt, że jest on mocno inwestycyjny. Jest on również wyjątkowy, ponieważ jest budżetem roku, w którym będziemy obchodzili wielki jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu – mówił prezydent. Podkreślał, że oprócz wielu zadań inwestycyjnych, podejmowanych jest wiele działań miękkich, adresowanych stricte do mieszkańców naszego miasta. Zaznaczył, że budżet zawiera również środki na samorządowe becikowe, wyrażając nadzieję na jeszcze większą liczbę urodzeń Łomżyniaków, tak by tę pulę w ciągu roku trzeba było zwiększyć. - Zwiększamy środki na sport o 100 tys. zł, zgodnie z tym co wcześniej zapowiadałem. Większe będą również środki na stypendia dla wybitnych sportowców – mówił Mariusz Chrzanowski. Poinformował, że budżet uwzględnia także podwyżki w jednostkach podległych, m.in. MOPS-ie i Bibliotece. Zwiększone są również wydatki na oświatę. 

W porównaniu do przedstawionego miesiąc temu projektu budżetu, prezydent przychylił się do wniosku radnych w zakresie przyszłorocznych inwestycji, by zrezygnować z budowy rolkowiska – lodowiska. W związku z brakiem dofinansowania zewnętrznego, nie będzie realizowana również modernizacja ul. Dwornej oraz instalacja nowoczesnych wiat przystankowych na terenie miasta w ramach partnerstwa Łomży i Kołomyji. Do budżetu wprowadzono natomiast budowę ulicy Szmaragdowej i zwiększono środki na budowę ulic na os. Wschód. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom radnych, Prezydent zadeklarował, że w ciągu roku, po wykonaniu dokumentacji na budowę sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży, zadanie to zostanie wprowadzone do przyszłorocznego budżetu.

Prezydent podkreślił również, że każdego roku zapisywany w budżecie jest kredyt, ale za jego kadencji nie był on wykorzystywany w takiej wielkości, jak pierwotnie zakładano. - Zobaczymy, jak wyjdzie w tym roku, bo chcemy zrobić jak najwięcej. Dobrze dzieje się w kraju, więc niech dobrze dzieje się w samorządach, w tym i w Łomży – mówił. Podziękował również radnym za merytoryczną dyskusję na komisjach. - Wiemy, że budżet jest elastyczny i praktycznie na każdej sesji dokonywane są zmiany i pewne korekty. Uchwalając go dziś w takim kształcie pokazujemy jednak pewien kierunek działań na następny rok – mówił Prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślając, że dobry okres wzrostu gospodarczego naszego kraju i możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, musimy odpowiednio wykorzystać dla naszego miasta.

Za: lomza.pl

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook