Dodana: 17 czerwiec 2015 09:02

Zmodyfikowana: 17 czerwiec 2015 09:02

Łomża obchodziła 597 rocznicę nadania praw miejskich

15 czerwca 1418 r. książę Janusz I, władca północno-wschodniego Mazowsza, nadał Łomżyprawa miejskie. Był to moment przełomowy w dziejach miasta, rozpoczynający jej nowy rozdział. W Publicznym Gimnazjum nr 8, którego patronem jest sam założyciel, spotkali się dzieci, młodzież, nauczyciele, rodzice oraz liczni goście, by uczcić tamto wydarzenie.

Ilustracja do artykułu grunwals_szkola.jpg

Uroczystości w PG 8 stają się powoli tradycją odkąd pięć lat temu patronem szkoły został książę Janusz I.

Do hali im. Olimpijczyków Polskich, oprócz społeczności szkolnej przybyli m.in. samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, placówek oświatowych, przedstawicieli Rady Miejskiej, na czele z przewodniczącą Bernadetą Krynicką. Władze łomży reprezentowała zastępczyni Prezydenta - Agnieszka Muzyk.

- Spotykamy się dziś, aby uczcić ważną datę w historii naszego miasta – mówiła w swoim przemówieniu Agnieszka Muzyk, przedstawiając w trakcie jego trwania, krótki zarys historii Łomży. - Wszystkim obecnym, a także samej sobie życzę, żeby nasze miasto rozwijało się tak prężnie, jak w okresach swojego największego rozkwitu. Zgromadzonym dzieciom i młodzieży chciałabym życzyć dobrych wyników w nauce, rozwoju osobistego. To wy jesteście tym pokoleniem, które w przyszłości będzie wyznaczać kierunki rozwoju Łomży. Jestem przekonana, ze w tym mieście nauczycie się tego, co najistotniejsze. Tych wartości, na których każde społeczeństwo i naród buduje rzeczy wielkie – dodała na koniec.

W ramach uroczystości odbyło się także podsumowanie konkursów organizowanych przez szkołę.  Nagrodzeni zostali laureaci konkursu literackiego, odbywającego się pod hasłem "Książę Mazowiecki Janusz I - założyciel Łomży" oraz plastycznego pt. "Książę Mazowiecki Janusz I na obiedzie czwartkowym u Prezydenta Łomży". Nagrody i dyplomy wręczali zaproszeni goście.

Na pierwszy wpłynęły w sumie 43 prace. - Poziom tegorocznego konkursu był dosyć wysoki. Uczniowie nadesłali wiele ciekawych prac – mówiła koordynatorka Marzena Kowalik. Z kolei na konkurs plastyczny wpłynęło 360 prac, które oceniali nauczyciele, artyści plastycy z Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Konkursy skierowane były do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych z Łomży oraz powiatu łomżyńskiego. W konkursie plastycznym udział wzięły również dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych.

Akcentem kończącym obchody była inscenizacja bitwy pod Grunwaldem w wykonaniu uczniów PG 8. Jedną z głównych postaci, która wystąpiła w przedstawieniu był Janko z Łomżycy. Wszystko odbyło się w oparciu o najwyższy kunszt artystyczny, instrumenty muzyczne oraz sceneria sprawiły, że publiczność została wprowadzona w nastrój iście średniowiecznych czasów.  

facebook