Dodana: 8 listopad 2019 09:02

Zmodyfikowana: 8 listopad 2019 09:02

Łomża. Muzyczna opowieść o historii Polski

Rycerska i religijna pieśń „Bogurodzica” rozpoczęła w Łomży obchody Święta Niepodległości w Łomży. Zabrzmiała w Hali Olimpijczyków Polskich w mistrzowskim wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Gospodarzem wydarzenia był pułkownik Paweł Gałązka, dowódca tworzonego w Łomży 18 Pułku Logistycznego.

Ilustracja do artykułu Koncert Zespołu Reprezantacyjnego Wojska Polskiego w Łomży (1).JPG

Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego podkreślał, że koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z okazji 101 rocznicy odrodzonej Polski to najlepszy możliwy początek budowania nowej tradycji wojskowej Łomży.

- Bardzo się cieszę, że właśnie w taki sposób i w tym szczególnym dla naszego kraju czasie 18 Pułk Logistycznych zaznacza swoją obecność w Łomży. Jego formowanie to przede wszystkim niesamowity impuls rozwojowy dla miasta i regionu. Będą to nowe miejsca pracy w jednostce i jej otoczeniu, w tym w obszarze nowych technologii. Możemy się spodziewać poprawy infrastruktury komunikacyjnej  – mówił marszałek Olbryś - Mam nadzieję, że za sprawą licznej grupy wojskowych Łomża nawiąże do kolorytu okresu międzywojennego, kiedy oficerskie, podoficerskie i żołnierskie mundury oraz maniery były stałym składnikiem wydarzeń społecznych, kulturalnych czy sportowych.

Dowódcą pułku od 17 września br. jest pułkownik Paweł Gałązka.  

- Cieszę się, że jestem w Łomży już wśród organizatorów obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości, których kulminacja przypada oczywiście 11 listopada. My na piknik żołnierski zapraszamy do jednostki 10 listopada. Ten wspaniały koncert był zresztą planowany już długo wcześniej dzięki staraniom pułkownika rezerwy Ryszarda Matuszewskiego, a jego słodką tajemnicą jest jak zdołał tak rozchwytywany w tym świątecznym czasie zespół sprowadzić do Łomży. Bardzo się z tego cieszę, bo nie ma to jak budowanie więzi społeczeństwa z armią i armii ze społeczeństwem. Święto Niepodległości jest takim czasem, że należy to wspólnie  robić – powiedział pułkownik Paweł Gałązka.

Bogurodzica, pieśni czasów Insurekcji Kościuszkowskiej, powstań XIX wieku. Czasy Legionów Józefa Piłsudskiego i odzyskania Niepodległości, czy wreszcie Września 1939 i Powstania Warszawskiego. Artyści w mundurach i strojach z różnych epok za pomocą pieśni i tańca zabrali kilkuset widzów koncertu w porywającą podróż przez muzyczną historię polskiego oręża i patriotyzmu.

mg/red.ak

facebook