Dodana: 17 luty 2016 09:10

Zmodyfikowana: 17 luty 2016 11:54

Dwie szkoły w gminie Łomża do likwidacji

Dwie szkoły w gminie Łomża mają być zlikwidowane - taką decyzję podjęli radni. Jak tłumaczy wójt, Piotr Kłys, są to małe placówki, w których uczy się niewielka liczba dzieci. Według prognoz demograficznych, w kolejnych latach uczniów będzie jeszcze mniej.

Ilustracja do artykułu paper-182218_960_720.jpg

W Czaplicach uczy się teraz 27, a w Puchałach 40 dzieci. Utrzymanie pierwszej szkoły kosztuje ponad 750 tysięcy złotych rocznie, gmina ze swojego budżetu wydaje 500 tysięcy. Druga to koszt 700 tysięcy, 400 pochodzi z budżetu samorządu.

 

Jak podkreśla wójt decyzja o zamiarze likwidacji szkół nigdy nie jest łatwa. Ale jest konieczna ze względu na koszt utrzymania niewielkich placówek. Rodzicom dzieci z likwidowanych szkół władze chcą zaproponować przeniesienie uczniów do większych podstawówek w innych miejscowościach. Dzieci z Czaplic będą mogły się uczyć w Konarzycach. Jak mówi Piotr Kłys, już teraz wiele dzieci z miejscowości uczy się w tej placówce. Uczniowie z Puchał będą mogli wybrać czy chcą uczyć się w Pniewie, czy w Wygodzie.

 

Nauczyciele z likwidowanych szkół także mają dostać propozycje pracy w innych gminnych szkołach. W tej chwili w obu placówkach pracuje 25 nauczycieli.

Za: Polskie Radio Białystok
http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/131115

facebook