Dodana: 17 czerwiec 2021 09:29

Zmodyfikowana: 5 lipiec 2021 13:35

Droga wojewódzka 648 będzie szersza i równa

Symbolicznego wbijania szpadla nie było, bo drogowcy z łomżyńskiej firmy PBK już kilka dni temu wzięli się do pracy. Modernizację kolejnego fragmentu drogi wojewódzkiej 648 między Miastkowem a Nowogrodem oficjalnie rozpoczęto w środę (16.06). W spotkaniu wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś.

Wicemarszałek Marek Olbryś wraz z drugim mężczyzną podczas wydarzenia

- Złożyłem kiedyś obietnicę, że szlak prowadzący z Miastkowa przez Nowogród, Korzeniste do Stawisk i dalej do Przytuł będzie dobry i bezpieczny. Słowa dotrzymuję - mówił wicemarszałek Marek Olbryś. - Odnowiona droga przede wszystkim oznacza bezpieczeństwo i wygodę dla mieszkańców, ale także jest wsparciem nowoczesnego rolnictwa w tym rejonie - dodaje.

Jak wyjaśnia wicemarszałek, droga miała słabą konstrukcję, zdewastowane pobocza, złe odwodnienie, co powodowało kałuże po deszczach i zaskakujące kierowców "lodowiska" zimą.

- Ogromne były koszty jej bieżącego utrzymania. Dlatego inwestycja była konieczna. Teraz między Miastkowem a Nowogrodem będzie bezpieczniej, szerzej i równiej - zaznaczył wicemarszałek.

Jego ocenę w pełni potwierdza burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka. 

- To kręgosłup komunikacyjny naszej gminy. Codziennie tędy przejeżdżają w kierunku Nowogrodu, Miastkowa, Łomży i Ostrołęki mieszkańcy kilku miejscowości. I codziennie mają kłopoty na wąskiej jezdni z wyrwami i ostrymi krawędziami, błotem na poboczach, urywanymi lusterkami przy mijaniu. Jako strażak - ochotnik wiele razy przeżywałem chwile grozy, gdy trzeba było z wozem z pięcioma ludźmi i kilkoma tysiącami litrów wody zjechać na to pobocze. Mimo starań i poważnych argumentów , słyszeliśmy jednak, że może w 2026, a może w 2028 roku. Traciliśmy już nadzieję - powiedział Grzegorz Palka. Wraz z mieszkańcami i wójtem Kazimierzem Górskim z Miastkowa złożył na ręce  Marka Olbrysia podziękowania za doprowadzenie do przebudowy.         

Według wicemarszałka, skorzystają przede wszystkim mieszkańcy obu gmin, ale także... Łomży.

- 648 wraz z innym drogami to w istocie rodzaj obwodnicy Łomży. Mieszkańcy Warszawy, którzy jadą na Mazury - to zwłaszcza ruch weekendowy i wakacyjny, ale także gospodarczy - często wybierają tę trasę od Śniadowa i Miastkowa przez Nowogród i dalej do Kolna, Pisza, Giżycka czy Mikołajek. Gdy będzie to lepsza droga, będzie tych podróżnych jeszcze więcej, a zatem mniej pojazdów na zakorkowanych ulicach i mostach Łomży, zatykającej się drodze 61, choćby obecnie w Kisielnicy. To także łącznik drogi krajowej 61 z wojewódzką 645 w kierunku Olsztyna - tłumaczył Marek Olbryś.         

W Chmielewie, gdzie spotkali się uczestnicy uroczystości, wicemarszałkowi towarzyszył Zbigniew Piotrowski, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UMWP oraz Mariusz Nahajewski, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Honory gospodarzy pełnili burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka i wójt Miastkowa Kazimierz Górski, a także grupa mieszkańców miejscowości.       

Modernizowany fragment drogi 648 Miastkowo - Nowogród - Morgowniki - Korzeniste - Stawiski - Przytuły, to ponad 5,5 kilometra drogi. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec sierpnia br., jej wartość to niespełna 4,4 miliona złotych.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook