Dodana: 18 grudzień 2020 12:04

Zmodyfikowana: 15 styczeń 2021 13:54

Nowa droga w gminie Jedwabne

Jeszcze kilka miesięcy temu była to zwykła droga gruntowa. Teraz trzykilometrowa trasa wiodąca przez Bronaki i Janczewo k. Jedwabnego to asfaltowa jezdnia o szerokości 5,5 metra, z kilkoma skrzyżowaniami i licznymi obiektami inżynieryjnymi oraz blisko setką zjazdów na posesje. W jej otwarciu w czwartek (17.12) wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś i radny wojewódzki Piotr Modzelewski.

Kilkanaście osób przecina wstęgę podczas otwarcia drogi.

„Spełniły się marzenia” – tak o nowej drodze wyrażali się sołtysi miejscowości, które przecina. Do tej pory nieutwardzona nawierzchnia to ciągłe kłopoty z przejazdem przy deszczowej, czy śnieżnej pogodzie. Jak zaznaczali uczestnicy spotkania, nowa droga służyć będzie przede wszystkim rolnikom.

- Rolnictwo to przecież niezwykle istotna w naszym kraju część gospodarki. Mieszkańcy wsi mają pełne prawo do takiego komfortu życia, jak w dużych ośrodkach, a dobre drogi są tego podstawą. Dlatego, jako samorząd województwa podlaskiego, staramy się każdego roku w jak największej skali nadrabiać zaległości w tej dziedzinie – powiedział Marek Olbryś.

Podkreślił też, że w tegorocznych ekstremalnie trudnych warunkach pandemii nie doszło ani razu do przerwania inwestycji drogowych prowadzonych przez Województwo Podlaskie. Otwieraną inwestycję określił jako „pozytywny przykład, że ze strony rządu i samorządów jest realne wsparcie dla rozwoju lokalnego”.

Droga w Bronakach zbudowana została ze wsparciem rządowych programów: Funduszu Dróg Samorządowych (FDS) i Funduszu Inwestycji Lokalnych (FIL). Do kosztów przekraczających 4 mln zł dołożyły się samorządy powiatu łomżyńskiego i gminy Jedwabne.    

- Mogę powiedzieć, że to jedna z inwestycji „czasów świetności”, jakie nastały dla samorządów za sprawą nowych instrumentów finansowych. Pozwoliły one nawet biednym powiatom i gminom na podejmowanie znaczących wyzwań - mówił Lech Marek Szabłowski, starosta łomżyński.

Dodał też, że choć Samorząd Województwa Podlaskiego w tej inwestycji finansowego udziału nie ma, to niedaleko stamtąd rozpoczął się już remont drogi Wizna - Jedwabne z jego znaczącym wkładem, a życzliwość i wsparcie w innych sprawach pozwalają powiatowi łomżyńskiemu zaoszczędzone fundusze kierować na inne zadania.

Słowa podziękowania zarówno starosta, jak i Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego, oraz zgromadzeni mieszkańcy skierowali pod adresem rządu, wojewody, lokalnych samorządowców i drogowców, a na ręce wicemarszałka Marka Olbrysia i radnego Sejmiku Piotra Modzelewskiego - dla samorządu województwa.

Tekst i fot.: Maciej Gryguc

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook