Dodana: 15 marzec 2018 14:03

Zmodyfikowana: 15 marzec 2018 14:03

„Dar Łomży” na 600-lecie miasta

Zarząd Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska na oficjalnym spotkaniu z Prezydentem Łomży uzyskał patronat włodarza miasta, dla „wodniackich” przedsięwzięć dotyczących zwiększenia roli rzeki Narew, jako szlaku wodnego w promocji naszego miasta i jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich. Pierwsze z nich dotyczy budowy jednostki pływającej, która latem wzięłaby udział w XXIII Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym w Augustowie. Drugim przedsięwzięciem jest budowa wieloosobowej, płaskodennej szkuty pływającej z żaglem i zamontowanym silnikiem, wzorowanej na historycznych jednostkach pływających po Narwi i Wiśle.

Ilustracja do artykułu DAR ŁOMŻY.jpg

W trakcie spotkania Prezydenta Mariusza Chrzanowskiego z przedstawicielami Zarządu LOT Ziemia Łomżyńska – Wojciechem Winko, Zbigniewem Kanią i Ryszardem Krajewskim oraz dyrektorem MOSIR Andrzejem Modzelewskim, uzgodniono szczegóły współpracy w zakresie realizacji „wodniackich” projektów. 

- Przedstawione pomysły są bardzo ciekawe, a ich realizacja godna wsparcia – podkreślił w trakcie spotkania prezydent Mariusz Chrzanowski.

Budowa jednostki pływającej, która miałaby wziąć udział w cyklicznej imprezie turystycznej w Augustowie, planowana jest społecznymi siłami z materiałów ekologicznych. Miasto miałoby organizacyjnie wesprzeć transport, montaż i start pływającej konstrukcji na miejscu imprezy.

Drugie przedsięwziecie związane jest z budową płaskodennej szkuty pływającej z żaglem i zamontowanym silnikiem, wzorowanej na historycznych jednostkach pływajacych po Wiśle i Narwi. Jej proponowana nazwa - „Dar Łomży”, związana jest z pomysłem sfinansowania budowy szkuty ze zbiórki publicznej, przeprowadzonej wśród Łomżyniaków w kraju i zagranicą przez LOT ZŁ lub specjalnie do tego celu powołaną fundację. Pomysłodawcy po jej wybudowaniu i zwodowaniu proponują, by trafiła ona w zarząd Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Jest to pomysł długofalowy i nastawiony na trwałe wykreowanie wizerunku Łomży jako miasta nadrzecznego, związanego od setek lat z żeglugą śródlądową – mówił Wojciech Winko zakładając, że szkuta mogłaby uczestniczyć w ogólnopolskich imprezach wodniackich, jako flagowa jednostka pływająca promująca Łomżę.

Przy inicjatywie powołany byłby również komitet honorowy, w którego skład wchodziliby łomżyniacy w sposób szczególny wspierający szczytny fundacyjny cel powstania jednostki symbolizującej kilkusetletni związek Łomży z Narwią.

- Łomża powstała dzięki Narwi. Na wiele lat została jednak zapomniana i dopiero budowa nadnarwiańskich bulwarów odwróciła miasto ponownie w jej kierunku. W naszych zamierzeniach jest dalsza rozbudowa bulwarów, a inicjatywa zarządu LOT Ziemia Łomżyńska może stanowić doskonały element promocyjny oraz edukacyjny w zakresie tradycji wodniackich naszego miasta – zauważył w podsumowaniu spotkania Prezydent Mariusz Chrzanowski.

źródło: LOT Ziemia Łomżyńska

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook