Dodana: 28 maj 2020 11:02

Zmodyfikowana: 28 maj 2020 11:12

Znane są wyniki ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany” 2020. Wśród laureatów Lamus z Knyszyna

Poznaliśmy już właścicieli i zarządców, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami. W tegorocznej edycji w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek zadbany” wzięły udział 63 obiekty, z czego z województwa podlaskiego Lamus w Knyszynie.

Ilustracja do artykułu Laureat kat_D drewniany lamus, Knyszyn.jpg

Lamus w Knyszynie został laureatem w kategorii architektury i budownictwa drewnianego. Drewniany lamus z początku XIX wieku stanowi element zespołu dawnej zabudowy plebańskiej, a jednocześnie przykład zabudowy małomiasteczkowej. Przeprowadzone prace objęły translokację w granicach historycznej działki, stabilizację, oczyszczenie, impregnację i uzupełnienie elementów konstrukcji zrębowej, konstrukcji i pokrycia dachu. Laur przyznano Parafii Rzymskokatolickiej Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w Knyszynie za prace remontowe i konserwatorskie podcieniowego lamusa z zespołu zabudowy plebańskiej, dzięki którym został zachowany i wyeksponowany cenny zabytek dawnego drewnianego budownictwa gospodarskiego.

 

„Zabytek Zadbany” jest przeznaczony dla właścicieli, posiadaczy lub zarządców, a także wojewódzkich konserwatorów zabytków, kierowników delegatur wojewódzkich urzędów ochrony zabytków oraz konserwatorów samorządowych. Mogą w nim brać udział obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. Spośród nadesłanych wniosków, które spełniają wymogi formalne, jury konkursu – składające się z ekspertów z dziedziny ochrony i opieki nad zabytkami – wyłoniło ścisłą czołówkę zabytków, która jest nagradzana w poniższych kategoriach:

 

  1. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu;
  2. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe);

w 2020 r. jury nie przyznało nagród;

  1. Adaptacja obiektów zabytkowych;
  2. Architektura i budownictwo drewniane;
  3. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne);
  4. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

 

Konkurs ma już ponad czterdziestoletnią tradycję, po raz pierwszy został rozstrzygnięty w 1975 r. Celem jest promocja właściwych postaw i upowszechnienie najlepszych wzorów konserwacji obiektów zabytkowych, właściwego ich użytkowania i zagospodarowania.

Od 2011 r. procedura konkursowa realizowana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

 

Pełna lista nagrodzonych znajduje się tutaj 

 

źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa/oprac. Aneta Kursa

facebook