Dodana: 19 maj 2020 14:08

Zmodyfikowana: 19 maj 2020 14:23

XIX-wieczny rewolwer oraz lornetka z czasów II wojny światowej przypadkowo znalezione w czasie prac budowlanych

Rewolwer Lefaucheux i niemiecka lornetka wojskowa wraz z futerałem – to znaleziska przypadkowo odkryte podczas prac budowlanych na jednej z posesji przy ulicy Warszawskiej w Białymstoku. Owinięte w materiał przedmioty były ukryte w piwnicy w niewielkim otworze przy okienku. O znalezisku poinformował we wtorek (19.05) Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

Ilustracja do artykułu IMG-2973.jpg

Broń nie posiada żadnych oznaczeń i pozbawiona jest części kurkowo-spustowej. Z uwagi na dość dużą liczbę odmian tej broni, jednoznaczne ustalenie daty produkcji jest trudne.

Prof. Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków zauważa, że podobne rewolwery produkowane były w 2 poł. XIX wieku i używane m.in. przez powstańców styczniowych. Jak dodaje, pomimo niekompletności odkryty rewolwer jest bardzo cennym znaleziskiem. 

Z kolei lornetka to niemiecki model wojskowy z okresu II wojny światowej. Urządzenie nie posiada centralnego regulowania ostrości, dlatego każdy okular należy regulować osobno. Co ciekawe, lornetka została znaleziona razem ze skórzanym futerałem. Na jego wewnętrznej stronie widnieją zapisane tuszem dane osobowe, być może późniejszego właściciela.

Zdaniem prof. Małgorzaty Dajnowicz okoliczności w jakich oba przedmioty znalazły się w piwnicy jednego z białostockich domów nie są znane.  – Może były pamiątką rodziną? Może stanowiły część kolekcji? Niezależnie od tego, z konserwatorskiego punktu widzenia stanowią cenne znalezisko- ocenia Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 

Oba przedmioty zostaną teraz przekazane w depozyt Muzeum Wojska w Białymstoku. 

Źródło/fot.: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku

oprac. Cezary Rutkowski

facebook