Dodana: 21 wrzesień 2020 15:32

Zmodyfikowana: 21 wrzesień 2020 18:07

"W hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku". W Sokółce odsłonięto pomnik poległym sprzed 75 lat

Podniesieniem flagi państwowej przy sokólskim kościele pw. św. Antoniego Padewskiego rozpoczęły się uroczystości upamiętniające ofiary Obławy Augustowskiej. Głównym punktem poniedziałkowych (21.09) obchodów było odsłonięcie pomnika poświęconego poległym z lipca 1945 r.

Ilustracja do artykułu Odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom Obławy Augustowskiej (27).jpg

Sokólskie uroczystości rozpoczęły się na placu przy kościele pw. św. Antoniego Padewskiego - tu odbyły się przemówienia okolicznościowe, polowa msza święta oraz wykład o Obławie. Natępnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na rondo u zbiegu ulic Przemysłowej, Mariańskiej i Kolejowej, gdzie uroczyście odsłonięto i poświęcono momunent "W hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku".

Z tej okazji powstała też wystawa przygotowana przez białostocki oddział IPN dotycząca Obławy. Można ją oglądać w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce do 30 września.

***

Obława Augustowska była największą masową zbrodnią na narodzie polskim po zakończeniu II wojny światowej. Celem akcji była fizyczna eliminacja oddziałów podziemia niepodległościowego. Ofiarami Sowietów stały się również osoby podejrzane o kontakty z polską partyzantką. Według ustaleń historyków w sumie zatrzymano ponad 7 tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ok. 600 osób było zaginionych i nigdy nie powróciło do domów. Ich dalsze losy oraz miejsce pochówku nie są do dziś znane. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.


źródło: Polskie Radio Białystok

oprac. i fot.: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook