Dodana: 12 lipiec 2018 11:43

Zmodyfikowana: 12 lipiec 2018 11:44

W centrum Białegostoku można przenieść się w czasy II Rzeczpospolitej

Wystawa plenerowa „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej”, przygotowana przez Muzeum Pamięci Sybiru, to kolejne przedsięwzięcie w ramach miejskiej inicjatywy „Niepodległa 2018”. Wielkoformatowe wydruki przedstawiające dawną architekturę i ludność e można oglądać od 11 lipca.

Ilustracja do artykułu 0x0 (2).jpg

Otwarciu wystawy „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej” na Rynku Kościuszki (przed Astorią)towarzyszyła muzyka z epoki grana na żywo i oprowadzanie kuratorskie połączone z rekonstrukcją historyczną. Wystawa ukazuje kształtowanie się polskiej administracji, życia społecznego i gospodarczego na dawnych ziemiach kresowych II Rzeczypospolitej.

 

Na wielkoformatowych wydrukach białostoczanie mogą zobaczyć realnej wielkości zaaranżowane pomieszczenia i fasady budynków charakterystycznych dla tego okresu. Są to archiwalne fotografie z architekturą i społeczeństwem wsi, miast i dworów. Ekspozycja zachęca do aktywnego uczestniczenia w niej, np. poprzez czytanie reprintu gazety z okresu międzywojennego w zaaranżowanym pokoju miejskim, czy spoczęcie na skromnym stołku w wiejskiej chacie.

 

Wystawie „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej” towarzyszy katalog w formie albumu. Znajdują się tam m.in. zdjęcia i pocztówki z kolekcji Muzeum Pamięci Sybiru ilustrujące proces budowania niepodległości na Kresach Wschodnich.

 

– Czytelnik przenosi się do historycznej kresowej rzeczywistości uwiecznionej na kartach pocztowych i fotografiach. Co więcej – dzięki publikacji każdy z nas może porównać ciasne wnętrze chaty poleskiego chłopa z przestronnym dworskim salonem, przekonać się, jak wyglądały zabudowania osad wojskowych, zajrzeć do kamieniczek miast i miasteczek kresowych. Z radością i zaciekawieniem przemierzam ulice Brześcia, Pińska, Stanisławowa, zasiadam wraz z Marią Rodziewiczówną przed dworem w Hruszowej. Zachęcam wszystkich do tej wyprawy poprzez wsie, dwory i miasta sprzed stu lat – napisał we wstępie prezydent Tadeusz Truskolaski.

 

W dniu otwarcia wystawy (11 lipca) odbyła  się premiera pierwszego odcinka filmu z serii „Kresy w przedmiotach zaklęte”. Będzie on dostępny m.in. na stronie www.kresyzaklete.wordpress.com.

 

Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało także zajęcia dla dzieci i młodzieży związane w wystawą (12-24 lipca) oraz weekendowe oprowadzanie po wystawie (14-15 i 21-22 lipca, godz. 10.00-14.00), połączone z odczytywaniem fragmentów wspomnień Zesłańców – Kresowiaków.

 

źródło: UM Białystok

facebook