Dodana: 16 październik 2018 13:30

Zmodyfikowana: 16 październik 2018 16:44

W areszcie powstała Izba Pamięci ofiar systemów totalitarnych, zamordowanych w latach 1939-1956

Po roku prac w piwnicach białostockiego aresztu śledczego powstała Izba Pamięci ofiar systemów totalitarnych, zamordowanych w latach 1939-1956. To przedsięwzięcie bez precedensu w tej części kraju. Powstało nowe miejsce edukacji historycznej na mapie Białegostoku. . Izba Pamięci to jednak przede wszystkim pomnik wszystkich ofiar zamordowanych przez hitlerowców i komunistów na terenie dzisiejszego aresztu.

Ilustracja do artykułu izba1.jpg

W poniedziałek, 15 października Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej wraz z Oddziałem IPN w Białymstoku uroczyście otworzył Miejsce Upamiętnienia Ofiar Systemów Totalitarnych. W uroczystości  wzieli udział między innymi przedstawiciele rodzin pomordowanych, kombatanci i represjonowani, przedstawiciele duchowieństwa, samorzadu, Służby Więziennej, IPN oraz służby mundurowe.

Od roku Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Białymstoku wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku pracował nad koncepcją upamiętnienia ofiar, których szczątki wydobywane są na terenie białostockiego aresztu i terenie przyległym. Wyniki prowadzonych prac oraz skala ekshumacji (kilkaset wydobytych szkieletów) wpłynęły na podjęcie decyzji o usytuowaniu miejsca pamięci ofiar na terenie dzisiejszego aresztu. Kierownictwo jednostki wydzieliło w piwnicach budynku administracyjnego dwa pomieszczenia, z przeznaczeniem na usytuowanie w nich Izby Pamięci.

Są to pomieszczenia, w których wedle badań prowadzonych przez IPN, wykonywane były wyroki śmierci na działaczach podziemia niepodległościowego. O pomoc w aranżacji wnętrz pomysłodawca zwrócił się do architekta profesora Andrzeja Dworakowskiego - by nowo powstałe miejsce upamiętnienia, nie było tylko kolejną wystawą czy miejscem edukacji historycznej. Po kilku miesiącach prac powstały pomieszczenia atmosferą odwołujące się do tych mrocznych czasów. Jest to jednocześnie pomnik wszystkich ofiar, zamordowanych na terenie dzisiejszego aresztu. W pomieszczeniach Izby Pamięci wyeksponowane zostały między innymi rzeczy osobiste, znalezione podczas ekshumacji, które zostały umieszczone w czterech specjalnie skonstruowanych gablotach. Jednocześnie na podświetlanych tablicach umieszczone zostały informacje o aparacie represji  z tamtych lat.

 

 

 

facebook