Dodana: 9 wrzesień 2018 19:14

Zmodyfikowana: 9 wrzesień 2018 19:14

Rekonstrukcja bitwy pod Olszewem

W tym roku mija 79 rocznica bitwy i pacyfikacji przez Niemców wsi Olszewo (położonej między Brańskiem a Wyszkami w Podlaskiem). Z tej okazji mieszkańcy, miłośnicy historii i władze gminy tradycyjnie wzięli udział w uroczystościach upamiętniajacych te tragiczne wydarzenia.

Ilustracja do artykułu Rekonstrukcja bitwy pod Olszewem12.jpg

W nocy z sobotę 8 na niedzielę 9 września mieszkańcy wsi i historycy zorganizowali nocną inscenizację przedstawiającą zarówno walki żołnierzy, jak i późniejszą pacyfikację wsi Olszewo.

W tym roku, według organizatorów, wydarzenie zgromadziło ok. 4 tys. widzów, którzy w tym roku mogli też podziwiać wystawę pojazdów wojskowych z okresu II wojny światowej. Zarząd Województwa Podlaskiego reprezentował w czasie tych uroczystości marszałek Jerzy leszczyński, a sejmik województwa - radny Walenty Korycki.

Bitwa pod Olszewem była zdecydowanie najkrwawszą bitwą z udziałem 3 Pułku Szwoleżerów i odbyła się w nocy z 13 na 14 września 1939 r. Wówczas to, polscy żołnierze  natrafili pod wsią Olszewo na oddziały wroga ubezpieczającego postój nocny silnego oddziału pancerno-motorowego, który rozlokowany był tuż za wsią. Ciężka i niewyrównana walka trwała od godziny 9 wieczorem do około 3 rano. Zginęło kilkudziesięciu żołnierzy polskich i nawet - według różnych źródeł - koło stu niemieckich. 

W odwecie po wycofaniu się wojsk polskich 14 września nad ranem Niemcy wymordowali mieszkańców wsi, a wieś spalili. W Olszewie zginęły 53 osoby cywilne, 30 jeńców.

(kk, mk)

facebook