Dodana: 15 sierpień 2020 15:37

Zmodyfikowana: 15 sierpień 2020 15:37

Otwarcie wystawy „Tu rodziła się Solidarność”

Otwarta w piątek (14.08) pod Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku wystawa „Tu rodziła się Solidarność” jest kolejnym krokiem upamiętniającym wydarzenia sprzed 40 lat. W uroczystym wernisażu udział wzięła Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

Ilustracja do artykułu P1990359.jpg

1 lipca 2020 r. Oddział IPN w Białymstoku zainaugurował w Suwałkach obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”, otwierając pierwszą z trzech wystaw dotyczącą początków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego w północno-wschodniej Polsce. Piątkowy wernisaż jest jej trzecim epizodem. 

- Każda wystawa z całego cyklu ma swoje odniesienia do konkretnego regionu – zaznaczył otwierający ekspozycję Józef Mozolewski, przewodniczący zarządu regionu podlaskiego NSZZ „Solidarność”. Zachęcał tym samym, aby z dużą dokładnością oglądać zebrane fotografie i czytać opisy, z których można się dowiedzieć wielu nieznanych faktów.

Wiesława Burnos przekazała organizatorom list od marszałka Artura Kosickiego, w którym podkreślał, jak ważnym i potrzebynym przedsięwzięciem jest ta ekspozycja upamiętniająca wydarzenia sprzed 40 lat. Marszałek Burnos, której towarzyszył wnuk Gabryś, podzieliła się swoją historią związaną z Solidarnością.

- Miałam to szczęście, że miałam dziadka, który brał udział w wojnie w 1920 roku i dzięki temu mógł mi przekazać wiele związanych z tym faktów. Znałam prawdę o Katyniu, znałam prawdę o Powstaniu Warszawskim czy też Bitwie Warszawskiej. Dlatego dziś staram się nauczyć najmłodszych, zaczynając od swego wnuka, tych wartości, o które walczyli nasi przodkowie – przyznała.

Pod koniec sierpnia podczas konferencji naukowej "Kościół rzymsko-katolicki wobec powstania i działalności NSZZ +Solidarność" w Białymstoku będzie można obejrzeć całą wystawę, składającą się z części łomżyńskiej i suwalskiej. Na budynku Solidarności w Białymstoku zaś zostanie odsłonięta tablica memoratywna dedykowana osobom, które tworzyły ten ruch i związek zawodowy. Obchody zakończą się wydaniem albumu z niepublikowanymi dotąd zdjęciami. Będzie je można oglądać od 25 września na Politechnice Białostockiej.

Piątkowe wydarzenie zostało przygotowane i zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej (IPN). Obu tym instytucjom zależało głównie na tym, by pokazać, że ruch Solidarności nie wiąże się jedynie z miastem Gdańsk czy też regionem Śląska. Pokazy odbywają się równocześnie w 17 miejscowościach rozsianych po całej Polsce, a miejsca jej prezentacji stworzą w całym kraju „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”.


tekst: Kamil Timoszuk

fot. Kamil Timoszuk / Krzysztof Bochenkofacebook