Dodana: 1 marzec 2016 12:02

Zmodyfikowana: 1 marzec 2016 14:04

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku

Wystawy, konferencje, widowisko historyczne i upamiętnienie bohaterstwa żołnierzy podziemia niepodległościowego podczas meczu Jagiellonii Białystok z Pogonią Szczecin – to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ilustracja do artykułu wykleci1.jpg

Uroczystości rozpoczną się 1 marca o godz. 12.00 na Rynku Kościuszki w Białymstoku.
- Przy tablicy poświęconej żołnierzom podziemia – ofiarom mordów sądowych, zawieszoną na budynku kina Ton, odbędzie się apel poległych, salwa honorowa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy – zapowiada prezydent Tadeusz Truskolaski – Następnie uroczystości będą kontynuowane przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej przy ul. J. Kilińskiego.

O godz. 13.00 w Katedrze Białostockiej odbędzie się msza św. w intencji poległych w walce o wolność ojczyzny. Oficjalne uroczystości zakończą się o 14.00 na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada.

Białostockim obchodom Dnia Pamięci  Żołnierzy Wyklętych będą towarzyszyły liczne wydarzenia.
Już 29  lutego o godz. 10.00, w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym przy ul. Kościelnej 1a odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Podziemie niepodległościowe na Białostocczyźnie”.
Jej organizatorem jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Archiwum Państwowe w Białymstoku i Muzeum Wojska w Białymstoku.
- To będzie pięć  referatów zaprezentowanych w bardzo przystępny sposób – podkreśla dr Marcin Markiewicz z białostockiego oddziału IPN.

Podczas konferencji będzie można wysłuchać wykładu Piotra Łapińskiego – „Okręg WiN Białystok (1945–1947)”, Emilii Świętochowskiej – „Kobiety w podziemiu niepodległościowym na Białostocczyźnie”, Marcina Zwolskiego – „Miejsca pochówku i poszukiwania ofiar zbrodni komunistycznych”, Marka Kietlińskiego – „Żołnierze wyklęci w dokumentach Archiwum Państwowego w Białymstoku” oraz Piotra Białokozowicza – „Broń polskiego podziemia niepodległościowego w zbiorach Muzeum Wojska w Białymstoku”.

Dodatkowo o godz. 14.00 w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku przy ul. A. Mickiewicza 3 otwarta zostanie wystawa „Żołnierze Wyklęci”.
- Odwiedzający zobaczą prace artystów z Towarzystwa Plastyków Polskich w Grodnie istniejącego przy Związku Polaków na Białorusi – mówi dr. Markiewicz.

 

Z kolei 1 marca o godz. 10.00 w kinie Ton odbędzie się przegląd filmów dokumentalnych IPN.
a  godz. 17.00 przy ul. Młynowej 14,  na placu za klubem MOTOPub   – „Wierni przysiędze”, widowisko historyczne o walkach żołnierzy podziemia niepodległościowego na Białostocczyźnie.

- Propozycją, która przełamuje taki bardzo uroczysty charakter tych  obchodów, skierowana przede wszystkim do młodzieży  jest występ Lukasyno – mówił z-ca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Koncert odbędzie się 1 marca w kinie Forum. Początek o 19.30.
Również 2 marca w Białymstoku będą odbywały się uroczystości związane ze świętem. 

O godz. 16.30 specjalny Przystanek Historia - przy ul. Warszawskiej 48 będzie można wysłuchać wykładu prof. Piotra Niwińskiego „5. Wileńska Brygada AK – bohaterowie autentyczni czy kontrowersyjni”,.

Na Stadionie Miejskim w  holu strefy VIP zostanie zaprezentowana  wystawa „Zbigniew Rećko „Trzynastka” (1923–1946). Bohater białostockiego podziemia”.

Do obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych włączyli się także kibice Jagiellonii Białystok. 2 marca żółto-czerwoni grają mecz z Pogonią-Szczecin.
Podczas przerwy meczowej na płytę boiska wyjdzie prof. Piotr Niwiński i opowie o Żołnierzach Wyklętych.
- Wspólnie z kibicami zorganizowaliśmy również akcję ulotkową na temat bohaterów podziemia,  m.in. Danuty Siedzikówny „Inki”, na temat Obławy Augustowskiej, prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN i zbierania materiałów DNA – mówildr. Marcin Markiewicz.
Jak podkreślał , takie akcje organizowane wspólnie ze środowiskiem kibicowskim miały już wcześniej miejsce i cieszyły się ogromnym powodzeniem i zainteresowaniem.
-Jestem przekonany, że teraz też to działanie okaże się sukcesem – dodał.


Rafał Rudnicki przypomniał, że rok 2016 w Białymstoku został ogłoszony rokiem Danuty Siedzikówny „Inki”. Wspólnie z miejskimi instytucjami kulturalnymi Miasto Białystok chce przybliżyć mieszkańcom tę historyczną postać. Z inicjatywy białostoczan i dzięki Budżetowi Obywatelskiemu 2016 w Białymstoku powstanie pomnik upamiętniający „Inkę”.
Jest już opracowane logo, na którym widnieje wizerunek Danuty Siedzikówny. Pojawi się ono na koszulkach, kubkach i innych gadżetach. W połowie roku ukaże się również komiks opowiadający historię Inki.
- W ten sposób chcemy przybliżyć postać Danuty Siedzikówny najmłodszym – podkreślał Rafał Rudnicki.

Na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszają: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, oraz dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Barbara Bojaryn-Kazberuk.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook