Dodana: 28 wrzesień 2020 10:09

Zmodyfikowana: 9 październik 2020 12:29

Obchody 100. rocznicy Bitwy Niemeńskiej w Nowym Dworze

Setną rocznicę Bitwy nad Niemnem uczcili w sobotę (26.09) mieszkańcy Nowego Dworu. Toczona od 20 do 26 września 1920 roku walka, zakończona zwycięstwem wojsk polskich, to zdaniem historyków ostateczny moment wojny polsko-bolszewickiej. W uroczystościach wzięła udział Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego w towarzystwie innych osób przed grobami żołnierzy poległych w Bitwie Niemeńskiej.

Jak podkreślała Wiesława Burnos, historia świadczy o tym, że Polacy byli zawsze narodem rycerskim. Nie szukali wojny, ale umieli bohatersko walczyć w obronie zagrożonej wolności i niepodległości.  O swoich i nie tylko swoich żołnierzach pamiętają w wyjątkowy sposób mieszkańcy Nowego Dworu.

 - Piękne kwatery, z dumą co roku obchodzona rocznica Bitwy Niemeńskiej - to wszystko świadczy o głębokim patriotyzmie. W imieniu marszałka Artura Kosickiego i całego zarządu województwa dziękuję mieszkańcom, władzom i żołnierzom pogranicza - mówiła marszałek Burnos.

Niejedna potyczka podczas wojny polsko–bolszewickiej rozegrała się na terenach pod Nowym Dworem. Do dziś rolnicy na swoich polach znajdują kule pochodzące z różnych broni. Zginęło tu także wielu żołnierzy, o czym świadczą groby na lokalnych cmentarzach, a także mogiły rozsiane po okolicy.

Hołd bohaterom tamtych dni oddali m.in. Jarosław Zieliński, Poseł na Sejm RP, Andrzej Humienny, Wójt Nowego Dworu, Kazimierz Łabieniec, członek zarządu Powiatu Sokólskiego, mjr Piotr Horsztyński, dowódca sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich, przedstawiciele służb mundurowych, duchowni, poczty sztandarowe, młodzież oraz zebrani mieszkańcy.

Nowodworskie uroczystości trwały dwa dni (25-26.09). W ich trakcie odbyły się historyczne prelekcje, msza święta, składanie kwiatów i zapalanie zniczy na grobach żołnierzy, którzy zginęli w tamtym czasie. Organizatorzy zadbali także o część artystyczną i poczęstunek.

***

Po klęsce bolszewików w sierpniu 1920 r. na przedpolach Warszawy bolszewicy wycofywali się na wschód i planowali kolejną ofensywę w kierunku zachodnim koncentrując swoje oddziały na linii rzek Niemna, Szczary i Świsłoczy. Dowódca Frontu Zachodniego gen. Michaił Tuchaczewski w ciągu trzech tygodni zdołał odtworzyć rozbite 15 sierpnia sowieckie dywizje. Bolszewicy planowali kontruderzenie na Białystok oraz Brześć nad Bugiem, po czym mieli ponownie ruszyć na zachód. Jednak Wojsko Polskie zaskoczyło nieprzyjaciela i natarło na bolszewików z trzech stron okrążając oddziały nieprzyjaciela w miejscu ich koncentracji ostatecznie doprowadzając do klęski przeciwnika.

Bitwa nad Niemnem rozstrzygnęła ostatecznie rezultat wojny polsko–bolszewickiej w latach 1919–1920, po czym Sowieci nie planowali dalszych działań zbrojnych i konflikt zakończył się zwycięstwem strony polskiej.

oprac. Anna Augustynowicz
fot. Krzysztof Bochenko/UMWP
rys historyczny: Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook