Dodana: 13 wrzesień 2020 20:20

Zmodyfikowana: 13 wrzesień 2020 20:20

„Niezłomni Solidarni”. Uroczystości 40 – lecia NSZZ „Solidarność” w Białymstoku

W sobotę (12.09) odbyły się w Białymstoku uroczystości związane z 40-leciem powstania NSZZ „Solidarność” pod nazwą „Niezłomni Solidarni” zorganizowane przez Klub Więzionych Internowanych i Represjonowanych (WIR). Rozdane zostały medale pamiątkowe "Niezłomni Solidarni", który otrzymał m.in. Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu WIR  0 17.jpg

Msza św. za Ojczyznę i 40 –lecia „Solidarności”

Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny oraz 40 – lecia powstania NSZZ „Solidarność”, która miała miejsce w kościele p.w. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Białymstoku. Liturgii przewodniczył abp Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki. Arcybiskup zwrócił uwagę, że powinniśmy dzisiaj zadać sobie pytanie, co było tak naprawdę siłą „Solidarności”? Dodał, że skoro w krótkim czasie stała się ona tak silnym ruchem społecznym, oznaczało to, że skupiała w sobie wartości i ideały ponadczasowe.

- Jedną z istotnych wartości, która przyświecała walce ze złem, była wiara. Od samego początku „Solidarność” postawiła na wiarę w Boga. Towarzyszący opozycji kapelani odprawiali msze święte, spowiadali, budowali i umacniali słowami papieża Jana Pawła II i wielkiego przewodnika, księdza Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, Sługi Bożego, a miejmy nadzieję wnet błogosławionego.(…) To dzięki temu nad nienawiścią, nad czołgami, nad zmotoryzowanymi oddziałami Milicji i Wojska przeważyła miłość.(…) to jest wielkie zwycięstwo „Solidarności” – powiedział arcybiskup.

Na zakończenie mszy św. uczestnicy uroczystości oddali w kościele hołd ofiarom komunistycznych represji pod pamiątkową tablicą „Pamięci Ofiar Stanu Wojennego Więzionych i Internowanych”. Modlitwę w intencji uczestników tamtych tragicznych w dziejach Polski wydarzeń odmówił abp Tadeusz Wojda.

Apel Pamięci  

Po uroczystym nabożeństwie zgromadzeni uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami Warszawską, Elektryczną oraz Mickiewicza przed siedzibę Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego (PUW), gdzie następnie odbył się Apel Pamięci. Wojsko Polskie oddało cześć i pamięć osobom walczącym z  totalitarnym reżimem komunistycznym PRLu, po czym oddano salwę honorową. Jak zaznaczyła Stanisława Korolkiewicz, zastępca przewodniczącego Klubu WIR, był to pierwszy Apel Pamięci w kraju odczytywany przez WP i poświęcony działaczom opozycji antykomunistycznej.

Wręczenie medali 40 – lecia Solidarności

Kolejną częścią wydarzenia były uroczystości rocznicowe w sali konferencyjnej PUW, które rozpoczęła Stanisława Korolkiewicz, działaczka opozycyjna białostockiej „Solidarności” witając wszystkich zebranych. Następnie goście zostali poproszeni powstanie do hymnu NSZZ „Solidarność” – pieśń „Solidarni, nasz jest ten dzień”, który został odśpiewany przez Tolka Jabłońskiego, Barda Solidarności, działacza opozycji antykomunistycznej z Białegostoku oraz Suwałk.

Kulminacyjnym momentem obchodów było wręczenie medali 40 – lecia Solidarności "Niezłomni Solidarni" przez przedstawicieli zarządu Klub WIR w Białymstoku. Zostali nimi uhonorowani m.in. Józef Popiełuszko, brat bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej, Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, Robert Tyszkiewicz, poseł na Sejm RP, Mariusz Gromko, senator RP, Krzysztof Jurgiel, poseł do Parlamentu Europejskiego, Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, Bogusław Dębski, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Tomasz Madras, zastępca wojewody podlaskiego, lokalni samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz działacze antykomunistycznej opozycji solidarnościowej.

Uroczystość uświetnił występ zespołu wokalno – instrumentalnego z Choroszczy, wraz z którym licznie zebrani wspólnie zaśpiewali pieśni patriotyczne.

tekst: Cezary Rutkowski

fot.: Marcin Nawrocki

facebook