Dodana: 12 sierpień 2020 10:36

Zmodyfikowana: 12 sierpień 2020 10:36

„Nieobecna rodzina" - 77. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim

Spotkania, wykłady, koncerty, filmy – to tylko niektóre z zaplanowanych wydarzeń w ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie białostockim. Na dwudniowe (16-17.08) obchody ph. „Nieobecna Rodzina” zaprasza Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku. Obchody odbędą się w budynku dawnej żydowskiej szkoły rzemieślniczej Tarbut przy ulicy Lipowej 41D

Ilustracja do artykułu Tarbut 1.jpg

Społecznicy i miejskie instytucje kultury przygotowały bogaty program: co najmniej dziesięć wystaw, spotkania z gośćmi z całej Polski, koncerty muzyki żydowskiej i performance. Pierwszy dzień będzie w dużej części poświęcony niedocenianym bohaterom Białegostoku Józefowi i Juliannie Bartoszkom.
- Jest to małżeństwo, które 27 czerwca 1941 z narażeniem życia uratowało z płonącej białostockiej Wielkiej Synagogi kilkunastu, a może kilkudziesięciu Żydów” - mówi dr Tomasz Wiśniewski, inicjator sierpniowych uroczystości.
W niedzielę (16.08) będzie okazja posłuchać rozmowy z ich wnuczką, Martą Wołkowycką.    

Wszystkie wydarzenia odbęda się w budynku dawnej żydowskiej szkoły rzemieślniczej Tarbut przy ulicy Lipowej 41D.  Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Białegostoku, przed II wojną światową mieściła się w tym budynku powszechna szkoła hebrajska, działająca w ramach sieci szkół prowadzonych przez organizację Tarbut, pozostającą pod wpływami ruchu syjonistycznego. W szkole prowadzono nauczanie w języku hebrajskim, propagowano też świecką kulturę hebrajską.

Wydarzenia upamiętniające 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie białosotckim rozpoczną się w niedzielę (16.08) o godz.16 i będą kontynuowane do poniedziałku (17.08) do godz. 17.
- Szczegóły będziemy publikować i uaktualniać na stronie www.jewishbialystok.pl  oraz na portalach i stronach Facebook partnerów przedsięwzięcia (Galeria im. Sleńdzińskich i Białostocki Ośrodek Kultury przyp. red.) - informuje Andrzej Rusowicz, prezes Stowarzyszenia Muzeum Żydów Białegostoku.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!  

Organizatorzy: Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku, we współpracy z Galerią im Sleńdzińskich oraz Białostockim Ośrodkiem Kultury. 

***
Stowarzyszenie „Muzeum Żydów Białegostoku” to organizacja prowadząca ( na razie w formie wirtualnej) społeczne muzeum Żydów Białegostoku i regionu. Jej celem, jak mówi jeden z członków stowarzyszenia dr Tomasz Wiśniewski "oprócz budowania dobrych relacji pomiędzy Polakami i Żydami na pierwszym miejsce stawiamy sobie za cel powołanie w Białymstoku realnego, a nie tylko wirtualnego Muzeum Żydów Białegostoku, miejsca które podjęłoby rzeczywiste działania na rzecz twórczego pielęgnowania pamięci o spuściźnie Żydów Białegostoku i regionu. Sobotnia uroczystość jest jednym z kroków na tej drodze." 

 

 

 

źródło: Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku
oprac. Aneta Kursa

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook