Dodana: 6 wrzesień 2020 16:04

Zmodyfikowana: 7 wrzesień 2020 11:47

Msza Św. za Ojczyznę oraz poświęcenie Sztandaru Klubu WIR w Sokołach

W niedzielę (06.09) odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sokołach połączona z poświęceniem Sztandaru Koła Terenowego Klubu Więzionych Internowanych i Represjonowanych (WIR). W imieniu marszałka województwa udział w wydarzeniu wziął m.in. Mariusz Nahajewski, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka.

Ilustracja do artykułu Poświęcenie Sztandaru 0.jpg

Mszy Świętej przewodniczył ks. Krystian Urbanek, wikariusz Bazyliki, który dokonał poświęcenia Sztandaru Koła Terenowego WIR w Sokołach. W czasie nabożeństwa działacze opozycji antykomunistycznej, którzy w okresie stanu wojennego doświadczali straszliwych represji ze strony peerelowskich władz, wraz z parafianami dziękowali Panu Bogu za odzyskaną i wywalczoną wolność.

Na okoliczność tego wydarzenia w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski skierował słowa do zgromadzonych. Prezes Rady Ministrów podkreślił w liście, że to dzięki członkom Klubu Więzionych i Represjonowanych możemy cieszyć się wolną i niepodległą Polską.

- Dzięki waszemu zaangażowaniu możemy budować Polskę sprawiedliwą i solidarną. Polskę, w której szanowana jest godność człowieka. Nie ma słów by wyrazić naszą wdzięczność za niełatwe decyzje jakie z zapałem w latach 80. podejmowaliście, za Waszą konsekwencję, wierność ideałom. Wierzę, że ten sztandar, który dziś uroczyście przyjmujecie będzie tego szlachetnego dziedzictwa wymownym symbolem – napisał w liście premier.

List do uczestników uroczystości wystosował również marszałek Artur Kosicki. Marszałek Województwa Podlaskiego zaznaczył, że był kiedyś w Polsce taki czas, gdy w imię totalitarnej ideologii naznaczonej dekretami stanu wojennego różnym formom represji byli poddawani ludzie, którzy pragnęli żyć w wolnym i demokratycznym kraju. Dodał, że również na Ziemi Podlaskiej znacząca okazała się siła oporu wobec złamania  w grudniu 1981 roku przez władze PRL wolnościowego zrywu Polaków, którego wspaniałym symbolem było powstanie NSZZ „Solidarność”.

- Wielu działaczy związkowych Regionu Białystok doświadczyło bowiem ciężkich warunków internowania, czy zostało skazanych na kary więzienia.  Od ponad 20 lat godnym reprezentantem osób dotkniętych represjami ze strony aparatu bezpieczeństwa PRL-owskiego państwa jest Klub Więzionych, Internowanych  i Represjonowanych w Białymstoku, posiadający liczne Koła Terenowe – napisał marszałek przyjmując uroczystość poświęcenia sztandaru Koła Terenowego WIR w Sokołach z ogromnym szacunkiem.

Wszystkim zgromadzonym uczestnikom uroczystych obchodów podziękowała Stanisława Korolkiewicz, zastępca przewodniczącego Klubu Więzionych i Represjonowanych (WIR) w Białymstoku m.in. księdzu proboszczowi w imieniu całego stowarzyszenia WIR za postawienie symbolicznego grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz ks. Stanisława Suchowolca przed Bazyliką w Sokołach, ks. prof. Józefowi Łupińskiemu za skierowanie Słowa Bożego w czasie mszy świętej oraz księdzu wikariuszowi za poświęcenie Sztandaru Koła Terenowego WIR. Działaczka opozycja zwróciła uwagę, że na sztandarze są symbole bliskie wartościom „Solidarności”, oraz mieszkańcom regionu. Po jednej stronie widoczny jest wizerunek Matki Bożej Sokolskiej z napisem „Bóg, Honor, Ojczyzna”, z kolei na odwrotnej stronie widnieje znak klubu WIR wraz z twarzami kapelanów NSZZ „Solidarność” – bł. ks. Jerzym Popiełuszko oraz ks. Stanisławem Suchowolcem.

Po zakończeniu Mszy Świętej odbyła się modlitwa przy symbolicznym grobie kapelanów „Solidarności” – bł. ks. J. Popiełuszki i ks. S. Suchowolca. Następnie złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

Kolejną częścią wydarzenia były uroczystości patriotyczno – religijne przy Krzyżu na Placu obok Bazyliki, gdzie przy asyście Wojska Polskiego przedstawiciele rządu, lokalnych samorządów, oraz działaczy opozycji antykomunistycznej złożyli wieńce. Następnie wydarzenie zakończyły występy artystyczne lokalnych zespołów młodzieżowych, wraz z którymi licznie zebrani wspólnie zaśpiewali pieśni patriotyczne.

W wydarzeniu brali udział m.in. przedstawiciele rodziny bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej, Mariusz Gromko, senator RP oraz lokalni samorządowcy.

tekst i fot.: Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook