Dodana: 25 maj 2020 15:12

Zmodyfikowana: 26 maj 2020 08:25

Mija 72. rocznica śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego

25 maja 1948 r. komuniści w warszawskim więzieniu na Mokotowie przeprowadzili egzekucję na rtm. Witoldzie Pileckim, oficerze ZWZ-AK, bohaterze walk o niepodległą Polskę. Zamordowano go strzałem w tył głowy. Ciało zostało pogrzebane w nieznanym miejscu, prawdopodobnie na tzw. Łączce obok murów Cmentarza Wojskowego na Powązkach. W rocznicę śmierci, hołd Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu oddał Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu 72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego 05.jpg

W poniedziałek (25.05) marszałek Kosicki wraz z przedstawicielami Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego złożył wieńce pod tablicą umieszczoną na budynku kina Ton. Właśnie w budynku kina, po wojnie, - władze komunistyczne skazywały na śmierć żołnierzy niezłomnych.
 
Odwaga i poświęcenie rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera II wojny światowej dla Ojczyzny jest świadectwem, z którego młode pokolenia Polaków mogą czerpać wzór- podkreślał Artur Kosicki - Patriotyzm, służba Polsce, determinacja - to wartości, które towarzyszyły rotmistrzowi w podejmowaniu trudnych decyzji. Jako jedyny człowiek trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau z własnej woli, by ujawnić światu prawdę o losie Polaków i Żydów porywanych w łapankach ulicznych i wywożonych w nieznane miejsce - dodał. 

***

Witold Pilecki służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz, by zdobyć tam informacje i zorganizować konspirację niepodległościową. Zagrożony dekonspiracją zdołał uciec z piekła Auschwitz.

W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim. Rok później znalazł się w 2. Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech, skąd decyzją gen. Władysława Andersa powrócił do Polski – będącej już pod władzą komunistów, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze Rządu RP na Uchodźstwie. Aresztowany w maju 1947 r., trafił do aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie komunistyczni oprawcy poddali go okrutnemu śledztwu. Mimo tortur pozostał niezłomny, wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna. Skazany na śmierć w pokazowym procesie, został zamordowany 25 maja 1948 r., o godz. 21.30.

Przez cały okres PRL-u wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały ścisłej cenzurze. Miejsce pogrzebania bohatera wciąż pozostaje nieznane. W 2006 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 r. awansowany na pułkownika.

 

W Białymstoku imię Rotmistrza Witolda Pileckiego nosi jedna z ulic, legendarny bohater jest też patronem XI Liceum Ogólnokształcącego. 

 

oprac. Aneta Kursa/Cezary Rutkowski

facebook