Dodana: 1 październik 2017 11:51

Zmodyfikowana: 1 październik 2017 11:51

Marszałek Piłsudski bohaterem komiksu

„Koleje losu. Białystok Piłsudskiego” to kolejny – po „Stanie Wojennym. 30 lat po…” (wyd. 2011 r.) i „Ince” (wyd. 2016 r.) – komiks w ofercie wydawniczej Muzeum Wojska w Białymstoku. Bohaterem najnowszej ilustrowanej opowieści jest Józef Piłsudski i jego związki z naszym miastem. Pierwszy Honorowy Obywatel Białegostoku gościł tu często i nie tylko z oficjalnymi wizytami. Jego pobyt z 21 czerwca 1921 r. stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. W Muzeum Wojska w Białymstoku w sobotę, 30 września. odbyła się premiera komiksu pt. „Koleje losu. Białystok Piłsudskiego”.

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

Autorami wydawnictwa są scenarzystka komiksowa i tłumaczka scenariuszy filmowych Paulina Królikowska oraz malarz, rysownik Daniel Baum. Konsultacji historycznej dokonali prof. Adam Czesław Dobroński i Marek Gajewski. Poza Marszałkiem Piłsudskim, na planszach znaleźli się m.in. gen. Lucjan Żeligowski, prezydent Białegostoku Bolesław Szymański, wojewoda Stefan Popielawski. W narracji pojawiają się relacje świadków i wspomnienia bohaterów.

Formuła komiksu jest jednym z atrakcyjniejszych sposobów na docieranie z edukacją historyczną do szerokiego kręgu odbiorców – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Związki Marszałka Piłsudskiego z Białymstokiem są niewątpliwie pasjonującym rozdziałem w dziejach naszego miasta. Jestem przekonany, że komiks poświęcony temu tematowi wzbudzi duże zainteresowanie.

Komiks, zawierający 36 stron, został wydany w nakładzie 1 tys. egzemplarzy. Wersja elektroniczna wydawnictwa, zawierająca transkrypcję plansz na język migowy oraz audiodeskrypcję, udostępniona zostanie na stronie Muzeum Wojska.  

Wydanie komiksu jest działaniem zrealizowanym w ramach Roku Józefa Piłsudskiego w Białymstoku. W przyszłym tygodniu komiks będzie można wygrać w konkursie zorganizowanym na Facebooku „Wschodzący Białystok”.

Za: www.bialystok.pl 

facebook