Dodana: 27 luty 2016 13:03

Zmodyfikowana: 27 luty 2016 13:03

IPN i Muzeum Wojska w Białymstoku wspólnie na rzecz historii przymusowych przesiedleń

Porozumienie o współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej i Muzeum Wojska w Białymstoku zostało podpisane w piątek (26.02.) w Warszawie. Obie instytucje będą wspólnie dokumentować i badać historię przymusowych wywózek i ruchów migracyjnych obywateli Rzeczpospolitej w XX w. oraz propagować pamięć o ich losach.

Ilustracja do artykułu ipn-mw.jpg

W Centrum Edukacyjnym IPN przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie zostało podpisane porozumienie o współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej i Muzeum Wojska w Białymstoku. Podpisali je: prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński i dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski, w obecności przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Działania historyków obu instytucji będą polegały na wspólnej realizacji projektów badawczych, edukacyjnych, wystawienniczych, organizowaniu konferencji i seminariów naukowych oraz publikacji wyników prowadzonych badań. Strony porozumienia będą wymieniały się swoimi archiwaliami, wynikami własnych badań i doświadczeniami, a także współpracowały przy tworzeniu stron internetowych poświęconych problematyce deportacji.

 Jest to wydarzenie, które wpisuje się w nasze działania zmierzające do zbudowania w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru – powiedział o porozumieniu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – A ponieważ muzeum ma być placówką ogólnopolską, współpraca z IPN jest dla nas bardzo cenna.

Muzeum Pamięci Sybiru – tworzone przez Muzeum Wojska – ma być instytucją dokumentującą dzieje zesłań oraz dobrowolnego osadnictwa Polaków na ziemiach dawnego Imperium Rosyjskiego oraz Związku Sowieckiego od XVII wieku do czasów współczesnych. W ten sposób historycy chcą budować pamięć o Sybirze jako symbolu carskich i stalinowskich represji, ale też przestrzeni aktywności naukowej, gospodarczej, kulturalnej.

Docelowa siedziba placówki ma być zbudowana w 2018-2019 roku przy ul. Węglowej. Ale częściowa prezentacja dotychczas zgromadzonych zbiorów ma nastąpić jeszcze w tym roku, w siedzibie tymczasowej przy ul. H. Sienkiewicza 26 w Białymstoku.

Za: UM Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook