Dodana: 12 lipiec 2018 14:47

Zmodyfikowana: 12 lipiec 2018 16:45

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

W czwartek, 12 lipca przed pomnikiem, upamiętniającym poległych mieszkańców wsi Czarnowo Undy (gmina Kołaki Kościelne) wieńce złożyli: Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Członek Zarządu Województwa Stefan Krajewski oraz Starosta Zambrowski Robert Rosiak. Święto zostało ustanowione 29 września 2017 roku. Pierwsze obchody odbyły się właśnie dziś, 12 lipca 2018 roku

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej obchodzony jest 12 lipca, w rocznicę pacyfikacji Michniowa. To święto poświęcone mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. Szacuje się, że w tym czasie ponad 800 wsi zostało spacyfikowanych - za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego. Całe rodziny były wyrzucane z domostw, pozbawiane dobytku, wywożone do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty. 

Obchody Dnia Martyrologii Wsi Polskiej mają o tych ważnych faktach przypominać.

12 lipca po raz pierwszy obchodzimy święto państwowe ustanowione staraniem Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego - Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

(opr. red. Wrót Podlasia)

facebook