Dodana: 12 maj 2020 15:39

Zmodyfikowana: 12 maj 2020 15:39

85. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Współtwórca niepodległej Rzeczypospolitej, wybitny strateg i charyzmatyczny mąż stanu, już za życia owiany legendą. 85 lat temu zmarł Józef Piłsudski. Dla upamiętnienia tej rocznicy, kwiaty pod jego pomnikiem złożył marszałek Artur Kosicki.

Ilustracja do artykułu 85. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego -- 10.jpg

- Spotykamy się, żeby uczcić pamięć wielkiego człowieka, ale także wielkiego stratega, bez którego nie byłoby wolnej Polski, dlatego pamięć o Nim jest tak ważna - powiedział marszałek Kosicki. 

Józef Piłsudski jest jedną z najwybitniejszych postaci w historii Polski. Kształtował losy II Rzeczpospolitej. Po przeprowadzonym zamachu stanu, znanym w pamięci Polaków jako przewrót majowy, był nieformalnym przywódcą państwa polskiego i stał na czele Wojska Polskiego. Wcześniej, zanim powstała niepodległa Polska, był działaczem niepodległościowym walczącym w konspiracji z rosyjskim zaborcą, zesłańcem na Syberię, a gdy wybuchła I wojna światowa stał się legendarnym Komendantem stojąc na czele I Brygady Legionów Polskich walczącym na froncie.

Jak podkreślił Artur Kosicki, walka o suweremność Polski była wysiłkiem całego narodu, ale to marszałek Piłsudski potrafił pociągnąć ludzi za sobą w tę trudną drogę.

- Osobiście doceniam w nim siłę do podejmowania odważnych decyzji, nawet wbrew otoczeniu, oraz to, że stawiał czyny ponad nawet najszczersze intencje - dodał. 

Pogrzeb Józefa Piłsudskiego stał się ogromną manifestacją narodową oddającą hołd zmarłemu Marszałkowi. Ciało zostało pochowane w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu , obok pokoleń królów i najwybitniejszych Polaków. Serce zaś zgodnie z pozostawionym przez niego testamentem umieszczono w srebrnej urnie i przewieziono do Wilna, gdzie spoczęło w grobie jego matki wśród grobów żołnierzy, którzy polegli w walkach o wyzwolenie tego miasta w 1919 r. na cmentarzu „na Rossie".

Dziś wspominamy marszałka Józefa Piłsudskiego jako jednego z ojców niepodległości Polski, mężów opatrznościowych. Upamiętniamy jego postać składając wieńce pod pomnikiem czy popiersiem. Obchodzimy uroczystości państwowe, które mają z jego postacią bliski związek.

Cezary Rutkowski, Małgorzata Sawicka, fot. Mateusz Duchnowski

facebook