Dodana: 13 grudzień 2017 09:09

Zmodyfikowana: 13 grudzień 2017 14:42

36 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. kierownictwo państwa z Wojciechem Jaruzelskim na czele wprowadziło stan wojenny. W tym roku mija 36 lat od tamtych wydarzeń. Wprowadzenie stanu wojennego było odpowiedzią na narastająca falę protestów wobec panującej sytuacji ekonomicznej i rosnący w siłę ruch „Solidarność”.

Ilustracja do artykułu T-55A_Martial_law_Poland.jpg

13 grudnia 1981, w pamiętną niedzielę wszystkie media od rana nadawały wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego informującego o wprowadzeniu stanu wojennego. Władzę nad konstytucyjnymi organami państwa przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Już w nocy 12 grudnia ZOMO rozpoczęło pierwsze aresztowania. Na ulicę wyjechały czołgi. Wprowadzono godzinę policyjną. Zdelegalizowano „Solidarność”. Przywódców opozycji zamykano w więzieniach. Bito, poddawano torturom psychicznym. Zmuszano do podpisywania tzw. ”lojalek”. Tłumiono każdy odruch protestu. 16 grudnia Ministerstwo Sprawa Wewnętrznych zezwoliło na użycie broni wobec strajkujących górników kopalni „Wujek”. Zostało zabitych 9 osób. W Gdańsku otwarto ogień do uczestników marszu solidarnościowego.

W regionie białostockim, łomżyńskim i suwalskim internowano około 200 osób. Przede wszystkim działaczy związkowych i członków regionalnych zarządów "Solidarności". W czasie trwania stanu wojennego, w całej Polsce zginęło kilkadziesiąt osób.
Stan wojenny został zawieszony w grudniu 1982 r., a w lipcu 1983 zakończony. Celem operacji było utrzymanie władzy, zniszczenie "Solidarności" oraz zdławienie procesów demokratycznych, na które komuniści zgodzili się ponad rok wcześniej.

Z okazji obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Białymstoku pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały złożone wieńce. W uroczystości wzięli udział: wojewoda podlaski, zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku, duchowni, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, członkowie Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych, przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, dawni działacze opozycyjni oraz mieszkańcy miasta. Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona o godz. 18.00  w Kościele Parafii Św. Rocha w Białymstoku, po mszy – uroczysty przemarsz ulicą Lipową pod tablicę upamiętniającą bohaterów Solidarności. 

O godz. 11.00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury odbędzie się koncert ph. „13 Grudnia …Pamiętamy". Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”.

(oprac. red, fot. WIkipedia)

 

facebook