Dodana: 8 kwiecień 2020 13:46

Zmodyfikowana: 8 kwiecień 2020 13:46

Stabilnie na podlaskim rynku pracy

Od początku kwietnia w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) w Białymstoku zarejestrowało się trzystu siedemnastu bezrobotnych. W wyniku pandemii koronawirusa sytuacja na krajowym rynku pracy ulega pogorszeniu, lecz z danych białostockiego PUP wynika, że na razie zapotrzebowanie na pracowników w naszym regionie wzrasta.

Ilustracja do artykułu 1.png

Zdaniem urzędników różnica w ilości bezrobotnych nie jest znacząca w stosunku do ubiegłego roku -  zarejestrowanych jest niewiele więcej osób. Obecnie  zapotrzebowanie na pracę nie spada, a bezrobocie w regionie nie wzrasta. W białostockim PUP pozostaje 80 ofert pracy. Dotyczą różnych branż m.in. budowlanej, gastronomicznej i związanej z mechaniką. W skali województwa podlaskiego bezrobocie w marcu, w zestawieniu do lutego tego roku spadło o 650 osób - obecnie pracy nie ma dla ponad 34 tys. osób.

Natomiast, jak dodają pracownicy PUP, jest jeszcze za wcześnie, żeby prognozować jak bardzo wzrośnie nam bezrobocie w wyniku skutków gospodarczych panującej pandemii - o tym dowiemy się prawdopodobnie dopiero w lipcu.

Jak informuje Janina Mironowicz, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, trzeba wziąć pod uwagę też fakt, że większość urzędów pracy jest teraz niedostępna dla osób, które potrzebują zarejestrować się osobiście i było mało rejestracji w sposób elektroniczny.

W związku epidemią jest wskazane, żeby bezrobotni rejestrowali się w urzędzie pracy przez Internet, bez wychodzenia z domu. Jest do tego potrzebny jedynie profil zaufany, który możemy założyć poprzez stronę internetową naszego banku. Wystarczy mieć dostęp do elektronicznego konta, następnie musimy się zalogować na stronę praca.gov.pl  i tam zarejestrować się jako osoba bezrobotna.

oprac. Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook