Dodana: 12 październik 2020 14:53

Zmodyfikowana: 12 październik 2020 14:53

Posiedzenie Podlaskiego Forum Terytorialnego w formie online

O przyszłości poszczególnych branż lokalne władze dyskutowały podczas posiedzenia Podlaskiego Forum Terytorialnego. Spotkanie odbyło się 8 października (08.10) w formie wideokonferencji. Członkowie Forum i Grupy Roboczej ds. specjalizacji regionalnej gospodarki zapoznali się z dwoma raportami przygotowanymi przez ekspertów na zlecenie Komisji Europejskiej.

Dłonie piszące na klawiaturze laptopa

Pierwszy z nich zaprezentował Tomasz Kulisiewicz. Dotyczył on m. in. analizy firm informatycznych w regionie, ich kondycji i infrastruktury dostępowej. Ekspert omówił też kwestię potencjału podlaskich uczelni, zwłaszcza wydziałów informatycznych oraz parków technologicznych. Jego zdaniem największe szanse na rozwój w województwie podlaskim ma farmacja i medycyna.

Ciekawa dyskusja rozgorzała wokół branży ICT. Uczestnicy Forum podkreślali, że jest ona bardzo potrzebna w regionie, lecz na miejscu brakuje specjalistów, gdyż tych wchłania  Warszawa. Tomasz Kulisiewicz nie zgodził się jednak z tymi uwagami.

– Branża ICT nie powinna być priorytetem Podlasia. Wypromowanie jej wymagałoby nieadekwatnych, ogromnych wysiłków finansowych – mówił.

Autorem drugiego badania jest Krzysztof Gulda. Jego ekspertyza koncentrowała się na efektach, jakie przyniósł plan rozwoju przedsiębiorczości w oparciu o inteligentne specjalizacje województwa podlaskiego. Zostały w nim wskazane dziedziny, w których województwo podlaskie już przoduje. To tzw. specjalizacje wiodące: sektor rolno-spożywczy, metalowo-maszynowy, medyczny oraz ekoinnowacje i nauki o środowisku. Gulda zapewnił, że pozycja tych branż jest niezwykle silna na lokalnym rynku.

Jego analiza szukała odpowiedzi na pytanie na ile obecny  Plan rozwoju spełnia kryteria przyszłej perspektywy finansowej, jakie zapisy powinny zostać zmienione i w jakich obszarach.

– Należy uzupełnić dane statystyczne na niższym poziomie, bo pozwoli to lepiej wychwycić różne zjawiska – zaznaczył ekspert.

Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego podkreśliła, że raport będzie bardzo szczegółowo analizowany.

– Wnioski płynące z tego badania zostaną uwzględnione przy aktualizacji Planu rozwoju przedsiębiorczości – zadeklarowała.

Na zakończenie spotkania zastępca dyrektora Wioletta Dąbrowska omówiła też prace nad programowaniem kolejnej, unijnej perspektywy finansowej na lata 2021-2027.

 

oprac.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook