Dodana: 11 wrzesień 2020 14:14

Zmodyfikowana: 28 lipiec 2021 10:44

Ponad 5 mln zł na tereny inwestycyjne w Zambrowie i Sejnach

Ponad 12 ha terenów inwestycyjnych w Sejnach i Zambrowie zostanie uzbrojonych dzięki dotacjom z Funduszy Europejskich. Umowy na wsparcie podpisali w piątek (11.09) marszałek Artur Kosicki oraz gospodarze miast, Kazimierz Dąbrowski i Arkadiusz Nowalski.

Ilustracja do artykułu Podpisanie umów na tereny inwestycyjne (14).jpg

- Uzbrajanie terenów inwestycyjnych to kwestia bardzo istotna dla rozwoju gospodarczego naszego województwa – podkreślał marszałek Artur Kosicki. -To są przede wszystkim nowe miejsca pracy, nowi kooperanci lokalnych firm, to też powstawanie nowych podmiotów gospodarczych.

Marszałek zaznaczył, że pieniądze na ten cel udało się wygospodarować mimo panującej pandemii, na walkę z którą przeznaczana jest większość środków publicznych. Przypomniał też, że w przypadku miasta Zambrów to nie pierwsze pieniądze przekazane na ten cel.

- Jeśli chodzi o Sejny, mamy świadomość, że o inwestorów w strefach podgranicznych jest trudno, ale mamy nadzieję, że przekazane pieniądze pozwolą ich ściągnąć i w tamte rejony – dodał Artur Kosicki.

Nowe tereny inwestycyjne przy ul. Białostockiej w Zambrowie

Dofinansowany projekt Miasta Zambrów zakłada kompleksowe przygotowanie terenu inwestycyjnego o powierzchni blisko 9,2 ha, w tym udostępnienie przedsiębiorcom ponad 8 ha pod prowadzenie działalności gospodarczej. Realizacja projektu umożliwi pełne wykorzystanie potencjału, wynikającego z korzystnego położenia miasta u zbiegu 3 dróg krajowych: S8 - stanowiąca fragment sieci TEN-T, DK63 oraz DK66.

W ramach przedsięwzięcia planowane jest wykonanie zadań w zakresie infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, wodnej i elektrycznej co w konsekwencji pomoże przyciągnąć nowe inwestycje, a przez to wpłynie pozytywnie na zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej regionu.

- Tereny przemysłowe są bardzo istotne i potrzebne – powiedział podczas konferencji Kazimierz Dąbrowski, burmistrz Zambrowa dziękując marszałkowski za ogłoszenie konkursu. – Myślę, że w 2021 r. tereny te sprzedamy w przetargu nieograniczonym i znajdą się inwestorzy, bo z tego co wiem, jest duże zainteresowanie tymi terenami. Żeby ich zachęcić przygotowaliśmy ulgi i zwolnienia z podatku od nieruchomości na 5 lat.

Jak dodał, w Zambrowie w minionych latach powstały już dwa tereny inwestycyjne. W 2009 r. było to 18 ha, a w 2016 r. 4 ha powierzchni. W tym tereny uzbrojone 11 lat temu są już całkowicie zagospodarowane.

Całkowity koszt projektu to 6,3 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) wyniesie 2,4 mln zł.

Uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Sejnach

3 mln zł to wartość projektu, na realizację którego Miasto Sejny otrzymały wsparcie z RPO wynoszące ponad 2,8 mln zł. W jego ramach planowane jest uzbrojenie terenów inwestycyjnych w niezbędną infrastrukturę w celu włączenia ich do istniejących sieci oraz wyrównanie terenu działek przeznaczonych pod inwestycje. Koncept zakłada m.in. budowę sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, wykonanie dróg wewnętrznych wraz ze zjazdem z drogi wojewódzkiej oraz wykonanie oświetlenia ulicznego.

- Miasto Sejny od kilkudziesięciu lat zmaga się z problemami finansowymi – mówił Arkadiusz Nowalski, burmistrz Sejn. -  Dostaliśmy pieniądze na najbardziej kluczowym odcinku - albo miasto Sejny przeżyje, albo jeszcze bardziej się cofnie. Obserwujemy niestety pewne procesy demograficzne, których jeszcze nie przełamaliśmy  na 100 proc., ale są już pierwsze pierwiosnki, które pozwalają nam wróżyć wiosnę. Dzięki decyzji i współpracy pana marszałka i Województwa Podlaskiego ten nasz sukces jest nieco bliżej i możemy o nim marzyć.

Jak zadeklarował burmistrz Sejn, uzbrojone tereny trafią do sprzedaży już w przyszłym roku.

Dzięki wsparciu przekazanemu w ramach RPOWP w Podlaskiem powstało jak dotąd ok. 53 ha terenów pod inwestycje.

tekst: Małgorzata Sawicka, Bartłomiej Modzelewski

fot.: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook