Dodana: 21 kwiecień 2021 16:55

Zmodyfikowana: 22 kwiecień 2021 12:03

Marszałkowie o przygotowaniach do Światowego Szczytu Cyfrowego 2021

Organizowany w Polsce 16. Szczyt Cyfrowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) był przedmiotem kolejnego spotkania w ramach II Konwentu Marszałków Województw RP. Gościem specjalnym był Krzysztof Szubert, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej i Pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021.

Plansza z II Konwentu Marszałków z udziałem ministra Krzysztofa Szuberta

Minister Szubert wprowadził w tematykę oraz stan przygotowań do Szczytu organizowanego pod egidą ONZ w Polsce w dniach 6-10 grudnia br.

- Szczyty cyfrowe ONZ to dyskusje bardzo wysokiej rangi o problemach, wyzwaniach i przyszłości świata – mówił Krzysztof Szubert. - Od kilku lat otwiera je osobiście Sekretarz Generalny ONZ, a kolejne edycje organizowane są co roku w innym państwie.

Podkreślił, że pandemia udowodniła jeszcze bardziej, jak ważne w naszym życiu codziennym są nowoczesne technologie.

- Tak naprawdę nie moglibyśmy bez tego ani pracować, ani spotykać się - chociażby tak, jak dzisiaj - czy rozwijać naszej edukacji. „Polski” Szczyt odbywa się zatem w bardzo ważnych czasach – kontynuował minister.

Uczestnikami corocznych, szczytowych wydarzeń są tysiące reprezentantów z całego świata, ze wszystkich sektorów - administracji, biznesu, organizacji pozarządowych i technicznych, wyznaczających standardy w świecie cyfrowym.

Polska – nowoczesne państwo cyfrowe

Celem Polski, jako organizatora, jest pokazanie nas jako kraju nowoczesnego, pioniera cyfryzacji, myślącego o przyszłości. Temat przewodni to „Internet United - wolny, otwarty, niepodzielny Internet”. Głównymi ścieżkami tematycznymi wybranymi przez ONZ są: integracja społeczno-gospodarcza i prawa człowieka oraz powszechny dostęp do sieci.

Minister podkreślił aktywny udział Polski w przygotowaniach zakresu tematycznego Szczytu. I choć większość zagadnień opracowuje bezpośrednio ONZ, to Polska, jako organizator tegorocznego spotkania, ma autorski wpływ na wiele zagadnień.

Zaznaczył, że początek Szczytu, tzw. Dzień Zero (6.12), przypada na kulminacyjny moment całego programu gospodarczego Polski na EXPO w Dubaju. Planowany jest wtedy telemost Katowice-Dubaj z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który będzie gościem EXPO.

Krzysztof Szubert, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej i Pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ

Minister zaprosił również do współpracy marszałków do aktywnego udziału w Szczycie.

- Ta impreza coraz bardziej wpisuje się w mapę najważniejszych wydarzeń cyfrowych na świecie. Parasol ONZ gwarantuje pełne uprawnienie wszystkich grup do aktywnej obecności, zabierania głosu, wpływania na agendę – mówił. - Gorąco zachęcam Państwa do aktywnego udziału w Szczycie np.: jako paneliści bądź autorzy własnych wydarzeń w trakcie Szczytu.

Marszałkowie w obliczu Szczytu Cyfrowego

Na zaproszenie jako pierwszy odpowiedział Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego

- Jako Województwo Podlaskie zgłaszamy chęć promocji wydarzenia nie tylko jako region, ale również w ramach Domu Polski Wschodniej w Brukseli – powiedział. - Ponadto jesteśmy otwarci na promocję Szczytu także w czasie podlaskiego tygodnia w ramach EXPO w październiku w naszym regionalnym pawilonie – podkreślił.

Głos w imieniu łódzkiego marszałka Grzegorza Schreibera zabrał również Robert Baryła, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego. Zwrócił uwagę na obecne zagrożenia świata cyfrowego, niezwykle istotne w czasie pandemii.

- Najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, nie tylko zdrowotnego, ale i cyfrowego. W ostatnim czasie nasze dwa szpitale samorządowe były celem ataków hackerskich, kradzieży bądź żądania okupu, a wiemy, że szpitale są obecnie mocno finansowane z uwagi na walkę z COVID-19 – mówił.

Na zakończenie minister Krzysztof Szubert zachęcał do kontaktów bilateralnych, w celu szerokiego udziału regionów w Szczycie Cyfrowym.

***

Szczyt Cyfrowy IGF 2021 (Internet Governance Forum) to międzynarodowa inicjatywa ONZ, której celem jest inicjowanie i ułatwianie globalnej dyskusji o rozwoju Internetu oraz o najbardziej aktualnych i palących zjawiskach związanych z jego funkcjonowaniem.

Polska w dniach 6-10 grudnia 2021 r. będzie gospodarzem Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021. Poprzednie edycje odbyły się m.in. w Niemczech (2019), Francji (2018) i Meksyku (2016). Kolejne planowane są w Etiopii, Japonii i Rosji.

Wydarzenie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Organizatorem jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

Marcin Nawrocki

red.: Anna Augustynowicz

fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook