Dodana: 6 styczeń 2019 16:07

Zmodyfikowana: 6 styczeń 2019 16:15

Trzej królowie przybyli do Białegostoku. Ulicami miasta przeszedł kolorowy orszak (fotorelacja)

Kacper, Melchior i Baltazar po raz siódmy dotarli do Białegostoku. Wraz z barwnymi orszakami – zielonym, niebieskim i czerwonym przeszli głównymi ulicami miasta. Towarzyszyły im fanfary, orkiestra, grupy śpiewacze i mieszkańcy miasta. W tym roku przejściu orszaku królowało hasło „Odnowi oblicze ziemi!”, zaczerpnięte ze słów świętego Jana Pawła II.

Ilustracja do artykułu orszak trzech króli (56).JPG

Motywem przewodnim tegorocznego orszaku było przypomnienie słów Jana Pawła II: „Wołam ja, syn polskiej ziemi, zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi!... Tej Ziemi!”. Orszak symbolicznie zaniósł do Stajenki nasze pragnienia odnowy oblicza Ziemi, naszej Ojczyzny oraz odnowy serca każdego z nas.

Scenariusz tego jednego z największych, plenerowych wydarzeń jest oparty na ewangelicznym przekazie – mędrcowie ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by dotrzeć do ubogiej szopy, w której narodził się Chrystus.

Przy każdej z bram wiodących na dziedziniec Pałacu Branickich rozdawano papierowe korony, które nie tylko dzieci, ale i dorośli chętnie nakładali na czapki. Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda odmówił Anioł Pański i przywitał licznie zgromadzonych białostoczan. Następnie za Maryją i Józefem, za trzema Mędrcami, aniołkami, heroldami i orkiestrą ustawił się wielobarwny orszak i ruszył ulicami Białegostoku.

Na drodze orszaku pojawiły się sceny: Pasterzy pod Giewontem, Gospody, w której Święta Rodzina nie znalazła dla siebie miejsca, Dwór Heroda. W trakcie wędrówki maszerujący mogli wziąć udział w Walce Dobra ze Złem oraz przejść przez Bramę Anielską, prowadzącą do stajenki z nowonarodzonym Chrystusem przy archikatedrze białostockiej.

W uroczystościach brały udział tysiące białostoczan, głównie rodziny z dziećmi. Podobne inicjatywy odbyły się wielu miejscowościach naszego regionu oraz w kilkuset miastach w całej Polsce, a także poza jej granicami.

***

Orszak Trzech Króli jest nawiązaniem do tradycji ulicznych jasełek, organizowanych z okazji święta Objawienia Pańskiego, które jest obchodzone na pamiątkę hołdu, jaki według tradycji nowo narodzonemu Jezusowi złożyli trzej mędrcy: Kacper, Melchior i Baltazar.
W tym dniu wierni kościoła katolickiego oznaczają drzwi domów poświęconą kredą, kreśląc litery C†M†B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku.
Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), ale też rozumiane jako skrót imion trzech mędrców przekazanych przez legendę średniowieczną: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

facebook