Dodana: 7 styczeń 2015 10:32

Zmodyfikowana: 7 styczeń 2015 10:32

Przybyli Trzej Królowie

Tłumy białostoczan zebrały się na dziedzińcu Pałacu Branickich, aby uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli.

- To święto wiary, miłości i nadziei - witając zebranych powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski, a ks. Biskup Henryk Ciereszko odmówił wspólnie z wiernymi modlitwę.

Kilka minut po południu, za wielką gwiazdą wyruszyli Mędrcy  z wraz ze swoimi barwnymi orszakami symbolizującymi trzy kontynenty.
Orszak Europejski w kolorze czerwonym prowadził Kacper. Melchior szedł na czele Orszaku Azjatyckiego – w kolorze zielonym, zaś Orszak Afrykański – niebieski, prowadził Baltazar. 
Na ulicach miasta zaroiło się od aniołów, legionistów i kolędników, którzy podążali za Trzema Królami, śpiewając kolędy.
Na trasie Orszaku przedstawiono trzy sceny z Ewangelii. Przed Białostockim Ośrodkiem Kultury korowód zatrzymał się, aby obejrzeć Anioły budzące  pastuszków. Na Placu Uniwersyteckim można było zobaczyć scenę z okrutnym królem Herodem. U kresu drogi wszyscy zebrali się wokół stajenki, gdzie Trzej Królowie pokłonili się Świętej Rodzinie i złożyli dary Jezusowi.
O 14.00, w Archikatedrze Białostockiej rozpoczęła się msza św. celebrowana przez ks. Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego.

Z okazji Święta Trzech Króli barwne orszaki  przeszły  także ulicami Suwałk i Łomży. Na trasie korowodów można było obejrzeć sceny z Ewangelii.  Uroczystościom  Objawienia Pańskiego towarzyszyło wspólne kolędowanie.

Święto Trzech Króli obchodzone jest w Kościele łacińskim od końca IV wieku. Zostało ustanowione na pamiątkę wydarzeń opisanych w Ewangelii św. Mateusza. Trzech Mędrców do Betlejem prowadziła gwiazda. Tam, u kresu drogi znaleźli w ubogiej stajence Dzieciątko Jezus, któremu złożyli pokłon i królewskie dary. Kacper podarował kadzidło, Melchior- złoto, zaś Baltazar-mirrę. Owe dary symbolizowały boskość, władzę i męczeńską śmierć. 
6 stycznia, w kościele katolickim, poświęca się kredę i kadzidło. Wierni na drzwiach wejściowych do swoich domów piszą  pierwsze litery od łacińskich słów Christus mansionem benedicat ( C M B), co oznacza Chrystus błogosławi temu domowi.
 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook