Dodana: 5 styczeń 2015 14:10

Zmodyfikowana: 5 styczeń 2015 14:10

Chopper na aukcję WOŚP

Politechnika Białostocka po raz trzeci gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Po ubiegłorocznym sukcesie „syrenki”, uczelnia przekazała na tegoroczną aukcję WOŚP motocykl typu chopper skonstruowany przez studentów. To szczególny przedmiot - efekt pasji i miłości do motoryzacji.

To także, zaliczona na „piątkę”, praca dyplomowa 3 studentów studiów niestacjonarnych na Wydziale Mechanicznym PB: mgr. inż. Justyna Bujwickiego (projekt i wykonanie prototypu konstrukcji ramowej motocykla), mgr. inż. Marcina Błahuszewskiego (projekt oraz wykonanie zawieszenia i układu kierowniczego prototypu motocykla typu chopper) oraz mgr. inż. Marcina Lisowskiego (projekt i wykonanie prototypu układu napędowego).
Promotorem pracy dyplomowej był i z dumą swoich studentów dziś przedstawiał Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy Politechniki Białostockiej - dr hab. inż. Roman Kaczyński, prof. nzw. PB.

Głównym założeniem projektu była budowa motocykla od podstaw, a co za tym idzie zaprojektowanie oraz wykonanie niezbędnych narzędzi do budowy nowej ramy. Praca nad budową motocykla pochłonęła około 600 roboczogodzin. Odbywała się w garażu jednego ze studentów. Dziś jeden z twórców choppera prowadzi własny zakład mechaniczny.
Studenci sami zaprojektowali i wykonali układ kierowniczy i konstrukcję ramy motocykla: zawieszenie przednie z ustawieniem lag pod większym kątem i zawieszenie tylne jako sztywne. Do budowy ramy wybrano profil bezszwowy o przekroju okrągłym 32mm/3mm. Wszystkie połączenia spawane wykonano metodą TIG (GTAW). Cała jednostka napędowa (silnik ze skrzynią biegów) została polakierowana specjalną powłoką odporną na temperatury rzędu 690 stopni Celsjusza.
Budowa motocykla wymagała stworzenia szeregu urządzeń dodatkowych o cechach wynalazku, m.in. specjalnej giętarki do rur grubościennych oraz przyrządu do kształtowego wycinania rur przed spawaniem. Chopper napędzany jest silnikiem Kawasaki KZ1000 z 1982 roku.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej dziekan Wydziału Mechanicznego PB prof. inż. Andrzej Seweryn przekazał na aukcję WOŚP oryginalną koszulkę HYPERION TEAM. W takich koszulkach studenci Politechniki Białostockiej startowali i zwyciężali w University Rover Challenge 2014 w Stanach Zjednoczonych.

Politechnika Białostocka jest Partnerem Głównym 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Białymstoku. 11 stycznia na ulicach Białegostoku będą kwestować pracownicy i studenci PB, a także łazik marsjański Hyperion 2. Wśród wolontariuszy będzie prof. Lech Dzienis Rektor PB. Dzisiaj na konferencji prasowej szef białostockiego Sztabu WOŚP Marcin Wróbel pokazał puszkę, z którą kwestować będzie prof. Dzienis. W sumie 11 stycznia na ulicach Białegostoku pieniądze na podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godną opiekę medyczną seniorów zbierać będzie około 400 wolontariuszy. W najbliższy piątek wolontariusze spotkają się na Politechnice Białostockiej. Tutaj też swoją siedzibę ma białostocki Sztab WOŚP (Akademik Gamma).

Źródło: Dorota Sawicka
Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook