Dodana: 16 październik 2019 15:47

Zmodyfikowana: 16 październik 2019 15:50

Runda T – trzy minuty na „sprzedanie” pomysłu

Sześć pomysłów na biznes, trzy minuty na przedstawienie każdego z nich, dociekliwe jury i jeden zwycięzca. We wtorek, 15 października br., w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku odbyło się wydarzenie pod nazwą Runda T. Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Podlaskie.

Ilustracja do artykułu Runda T-25.jpg

Runda T to pierwsze w regionie przedsięwzięcie kojarzące projekty biznesowe z pieniędzmi. Jego założenia są proste. Stworzyć wydarzenie pozwalające pomysłodawcom spotkać inwestorów bez konieczności wyjazdu w Polskę lub świat i przedstawić im swój pomysł, a tym samym otworzyć pole regionalnym startupom do rozwoju. Jedynym ograniczeniem był czas. Wydarzenie miało formułę Elevator Pitch. Na przedstawienie pomysłu uczestnicy mieli zaledwie trzy minuty. Tyle samo czasu mieli członkowie jury na zadawanie dodatkowych pytań.

Sześciu odważnych

W pierwszej w regionie Rundzie T zaprezentowało się sześć osób z sześcioma pomysłami na biznes: od oprogramowania dla fotografów, poprzez meble dla seniorów i osób niepełnosprawnych, na pełzaku rehabilitacyjnym dla dzieci skończywszy.

Uczestniczy prezentowali nie tylko produkt i zespoły, które nad nimi pracują, ale także określali grupy docelowe, planowane dochody, strategie marketingowe itp.  

Komisję konkursową oceniającą pomysły tworzyli przedstawiciele krajowych funduszy inwestycyjnych . W pracach kapituły wziął udział także Robert Jabłoński, wicedyrektor Gabinetu Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.  W ocenie jury autorem najlepszej prezentacji okazał się Jan Godlewski z projektem „TAD Third Age Designs”. Otrzymał nagrodę główną w postaci opracowania kampanii wizerunkowej w oparciu o działania filmowe. Fundatorem nagrody był Kee Lee reprezentowany przez Krzysztofa Kiziewicza. Dodatkowo zwycięzca otrzymał miesięczny pakiet w Coworking Centroom ufundowany przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, który wręczyła Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor instytucji.

Smutne wnioski z debaty

W oczekiwaniu na wynik obrad komisji konkursowej, uczestnicy przysłuchiwali się debacie poświęconej finansowaniu startupów przez lokalnych przedsiębiorców. W dyskusji moderowanej przez Marka Siergieja, prezesa firmy PROMOTECH Sp. z o.o.,  dyskusji wzięli udział Bożena Datczuk, prezes Zarządu TOBO Datczuk Spółka Jawna, Bogusław Łącki, prezes Zarządu Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA, Wojciech Jarmołowicz, rzecznik prasowy i kierownik Działu Komunikacji firmy Unibep SA oraz Zdzisław Karwowski, prezes Zarządu firmy BIT SA.

W debacie padały opinie, które pozwalają zamknąć je konkluzją, że podlascy przedsiębiorcy wolą koncentrować się na rozwoju własnych biznesów niż na finansowaniu pomysłów innych osób. Podkreślano preferencje dla pomysłów z własnych branż bądź potencjalnie większą przychylność na finansowanie idei, które będą rozwijane w ich własnych firmach. Przywołany w czasie dyskusji przykład zaangażowania podlaskiego przedsiębiorcy z branży spożywczej, firmy Arhelan, w rozwijanie robota Photon, uczącego dzieci podstaw programowania, okazał się być jedynym poważnym zaangażowaniem w rozwój młodego podlaskiego startupu.

W części z udziałem publiczności padały głosy, że podlascy przedsiębiorcy są bardzo zachowawczy w finansowaniu startupowych pomysłów, bardziej niż biznesmeni w innych częściach kraju. A to z kolei nie sprzyja pojawianiu się pomysłów biznesowych, które mogłyby liczyć na finansowanie zewnętrzne.

Pomysłodawcą i organizatorem Rundy T jest Fundacja Technotalenty. Przedsięwzięcie ma charakter cykliczny. Następna tura już za rok.

mn/red. ms

 

 

***

Projekty zaprezentowane podczas Rundyt’2019:

  • „EyeFace” (Krzysztof Matuk) projekt kierowany do osób niepełnosprawnych pozwalający przejąć kontrolę nad komputerem przy użyciu twarzy i oczu, tak jak przy użyciu myszy komputerowej,
  • „RentEye” (Robert Kondracki) polegający na umożliwieniu monitoringu (niewizyjnym, bez kamery) trzech najważniejszych parametrów (hałas, temperatura, wilgotność) nieruchomości w wynajmie krótkoterminowym (np.: w serwisach Airbnb czy Booking.com),
  • „TAD Third Age Designs” (Jan Godlewski). Projekt ma za zadanie wprowadzić na rynek serię urządzeń i mebli, które zminimalizują negatywne skutki starości. Dzięki wykorzystaniu podstawowych praw fizyki produkty są proste w produkcji i użytkowaniu, w odróżnieniu od konkurencji, której produkty są skomplikowane, zasilane i drogie.
  • „Crowler – pełzak rehabilitacyjny” (Ewelina Brzozowska) czyli przyrząd do rehabilitacji dzieci z dysfunkcjami kończyn dolnych (nierokujących chodzenia), wad postawy (np. skoliozy, kifozy) itp.,
  • „ORCA” (Krzysztof Matuk), który jest systemem wykrywającym w czasie rzeczywistym obiekty na morzu w trakcie rejsu, co pozwalałoby radykalnie zmniejszać ryzyko kolizji,
  • „PicSell” (Artur Radecki) czyli innowacyjną platformę umożliwiająca fotografom i grafikom zainstalowanie na ich własnych stronach sprofilowanego serwisu do sprzedaży prac w formie gotowych obrazów oraz innych foto produktów.
Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook