Dodana: 10 luty 2019 20:39

Zmodyfikowana: 10 luty 2019 20:39

Służba Medyczna białostockiego Caritas rozpoczęła swoją działalność

Będą wsparciem medycznym przy pielgrzymkach, festynach, koncertach, ale też nauczą jak udzielać pierwszej pomocy – to wolontariusze pierwszej w Polsce Służby Medycznej Caritas.

Ilustracja do artykułu smcaritas.jpg

Caritas Archidiecezji Białostockiej powiększyła się o nową jednostkę – Służbę Medyczną (SMC). Tworzy ją kilkanaście osób: lekarze, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni, ale również osoby bez wykształcenia medycznego.

– Zgłosili się do nas sami, chcąc formalnie służyć innym w charakterze wolontariuszy. To piękny przykład dzielenia się doświadczeniem i talentem z bliźnim – mówi o nowej jednostce dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej, ks. Adam Kozikowski.

Wolontariusze Służby Medycznej Caritas swoją siedzibę będą mieli w wyremontowanej części Centrum Pomocy Samarytanin przy ul. Kolejowej 26A w Białymstoku. Zajmą się prowadzeniem szkoleń i działalnością ratowniczą nie tylko dl Caritas, ale osób i instytucji, które tego potrzebują.

- Poprzez zabezpieczenia medyczne zgromadzeń, na przykład pielgrzymek, rekolekcji, koncertów czy festynów oraz edukację w zakresie zdrowia i pierwszej pomocy chcemy realizować misję Caritas – mówi Krzysztof Jodczyk, koordynator ds. wolontariatu medycznego Służby Medycznej Caritas.

Pierwsze darmowe szkolenie pod szyldem Caritas wolontariusze mają już za sobą. Przeprowadzili je dla nastolatków ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Białymstoku. Uczyli ich zasad udzielania pierwszej pomocy – w teorii i w praktyce.
 

Osoby zainteresowane wolontariatem w SMC mogą włączyć się w jej działalność. Kontakt można uzyskać poprzez profile społecznościowe (https://www.facebook.com/sluzbamedycznacaritas/ ) oraz w siedzibie Caritas Archidiecezji Białostockiej przy ul. Warszawskiej 32 w Białymstoku.

 

Materiały: Caritas/oprac. Art

 

 

facebook